Pashka Ortodokse, nga Jerusalemi shpërndahet flaka e shenjtë e ngjalljes

Pashka Ortodokse, nga Jerusalemi shpërndahet flaka e shenjtë e ngjalljes

Të krishterët ortodoksë festuan Pashkën në vendin më të shenjtë për ta, që mbetet Kisha e Varrit të Krishtit, në Jerusalem. Mijëra besimtarëve nga i gjithë globi, pas dy vjetësh në pandemi, Patriarku i Jerusalemit, Theophilos III, doli nga Varri i Shenjtë duke mbajtur 33 qirinj në secilën dorë dhe ndezi qirinjtë me atë që cilësohet drita e shenjtë.

Me thirrjet “Ejani merrni dritë nga drita që nuk perëndon”, kreu i ortodoksëve në atë rajon zhvilloi pastaj edhe ceremoninë e rastit të ngjalljes, ndërkohë që drita e marrë në mënyrë të mistershme nga Varri i Krishtit shpërndahet me avion në disa prej kishave kryesore të globit, që e shpërndajnë atë tek besimtarët, fiks në mesnatë me orën lokale, moment që lajmërohet edhe ngjallja e Jezu Krishtit nga varri.

Ceremonia misterioze, mijëravjeçare, e cila feston ringjalljen e Jezusit, ka tërhequr mbi dhjetë mijë adhurues në vitet e mëparshme.

Pas dy viteve të kufizimeve të udhëtimit COVID-19, Izraeli kohët e fundit ka filluar të lejojë turistët e huaj të kthehen në vend dhe të krishterët kishin ardhur nga e gjithë bota.

Pati edhe një moment përleshjeje midis pelegrinëve të krishterë dhe oficerëve të policisë izraelite, të cilët u vendosën në të gjithë qytetin e vjetër të Jeruzalemit për të siguruar pjesëmarrësit. Ngjarja ka ndodhur kur disa pelegrinë tentuan të kalonin me forcë bllokadat dhe efektivët e policisë tentuan t'i ndalonin. Oficerët reaguan dhunshëm me një video që tregonte një polic duke kapur qafën e një pelegrini.

Policia nuk e raportoi incidentin në deklaratat e saj zyrtare, por tha se, “që në orët e hershme të mëngjesit dhe gjatë gjithë ditës, ndërmori veprime për të mundësuar një ceremoni të duhur dhe të sigurt të zjarrit të shenjtë… përfunduar pas vlerësimeve gjithëpërfshirëse, punës së gjerë të stafit, një vizite në terren, takimeve koordinuese me drejtuesit e kishës dhe miratimit të planeve të drejtuara nga Komandanti i Qarkut të Jeruzalemit.

Qindra policë, roje kufitare dhe vullnetarë u vendosën dhe u angazhuan për të rregulluar pjesëmarrësit në zonë.


Lajmi kryesor:

Sot festohet Pashka, besimtarët ortodoksë në të gjithë vendin pritën në mesnatë ngjalljen e Krishtit! Kishat mbushen plot pas 2 vitesh pandemi


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)

U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)