Pasta me fileto pule për 5 minuta nga zonja Albana

Pasta me fileto pule

Përbërësit:

2 fç makarona penne

6 fç ujë

1 lgj kripë

1 lgj vaj ulliri

1 gjoks pule (fileto)

100 gr gjalpë

1 lgj miell

300 ml qumësht

3 lgj djathë kaçkavall

Erëza miks

Kripë, piper, arrë moskat

Përgatitja:

Në një tenxhere vendosim ujin të marrë valë. Tek uji kemi hedhur 1 lugë vaj ulliri dhe pak kripë. Sapo uji të marrë valë vendosim makaronat të ziejnë për 10 minuta.

Në një tenxhere kaurdisim fileton e pulës dhe më pas shtojmë erëzat miks.

Paralelisht vendosim në një tigan tjetër 1 lgj miell, qumësht, kripë, piper, arrë moskat dhe erëza miks. Sapo salca të fillojë të mpikset shtojmë makaronat dhe pulën e prerë në kubikë. I trazojmë mirë makaronat dhe i servirim spërkatur me djathë kaçkavall.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Dinamo 1-3 Partizani, Di Biagio: Jam trajner i betejave, jemi ndërtuar në 20 ditë! Zoran Zekic: Duhet të mundim Tiranën

Dinamo 1-3 Partizani, Di Biagio: Jam trajner i betejave, jemi ndërtuar në 20 ditë! Zoran Zekic: Duhet të mundim Tiranën