Patate dhe kofsha pule me erëza në tenxhere nga zonja Albana

Patate dhe kofsha pule me erëza në tenxhere 

Përbërësit:

1 kg kofsha pule

500 gr patate

 hudhër pluhur

salcë e kuqe

koncentrat

xhinxhër

spec djegës

kerri, vaj ulliri

soja, kripë, piper

Përgatitja:

Në një tas të madh vendosim të gjitha erëzat. Shtojmë 1 lugë salcë koncentrat, vaj ulliri dhe soja. E trazojmë mirë dhe vendosim kofshët e pulës, i lyejmë mirë dhe i lemë mbuluar në tas të marinohen mirë.

Më pas shtrojmë në një tenxhere me bazë të gjerë një letër pjekje. Vendosim mbi letrën e pjekjes kofshat e marinuara të pulës. Presim patatet në kubikë mesatare dhe i kalojmë tek salca marinuese e pulës. I trazojmë mirë që të marinohen dhe më pas i vendosim patatet tek kofshat e pulës. I mbulojmë me një letër pjekje, vendosim kapakun dhe e lemë gatimin të përgatitet në temperaturë mesatare për 35-40 minuta duke shtuar herë pas here nga pak ujë/buljon të ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

‘Mbërriti një letër…’ gazetarja Odeta Dume rrëfen sekretin e jetës në “N’kohë”...nga familjari i humbur te ‘lufta’ me Aida Shtinon

‘Mbërriti një letër…’ gazetarja Odeta Dume rrëfen sekretin e jetës në “N’kohë”...nga familjari i humbur te ‘lufta’ me Aida Shtinon