Patriarku serb hyri në Malin e Zi pa u kontrolluar, jep dorëheqjen kreu i policisë kufitare

Patriarku serb hyri në Malin e Zi pa u kontrolluar, jep dorëheqjen kreu i policisë kufitare

Foto nga nënshkrimi i Marrëveshjes Themelore

Shefi i policisë kufitare në Malin e Zi, Vasko Akoviç, ka dhënë dorëheqjen pasi patriarku serb Porfirije hyri në Malin e Zi pa u kontrolluar dhe pa u evidentuar.

Shefi i qendrës Rajonale të Policisë Kufitare Vesko Akoviç, tha se nuk ishte në dijeni për ardhjen e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, për të cilën mori përgjigjen se arsyeja për këtë ishte se gjithçka mbahej sekret dhe se vetëm disa njerëz dinin për të.

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe (KPS) Porfirije, mbërriti dje në Podgoricë me helikopter nga Beogradi.

Sipas informacioneve, helikopteri zbriti në kampin e policisë në lagjen Zllaticë të Podgoricës, ku Porfirija ishte në pritje të automjeteve që transportuan delegacionin e KSHP-së në Villa Goricë.

Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi Dritan Abazoviç dhe Porfirije kanë nënshkruar dje Marrëveshjen Themelore ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe KPS-së.

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes Themelore, delegacioni shkoi në manastirin e Dajbabes, dhe më pas pak pas orës 13:00 nga aeroporti i Podgoricës me helikopter u kthye në Serbi.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • 3 kryeministra shqiptare??: 04/08/2022 11:52

    Bravo çuni i Abazit. Fute kishen serbe ne Mal te Zi qe te behen prape nje shtet. Sternip i denje i Esat Toptanit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Aksident në Vorë, makina kthehet përmbys në mes të rrugës (VIDEO)

Aksident në Vorë, makina kthehet përmbys në mes të rrugës (VIDEO)