PCR nuk ‘hyn më në punë’, Greqia merr masa të reja shtrënguese: Të pavaksinuarit ndalohen në kafe, restorante dhe teatro

Foto ilustruese

GREQI - Ndërsa Greqia po përjeton një valë agresive të COVID-19, u pa e nevojshme marrja e masave të reja shtrënguese, ku në epiqendër të këtij ndryshimi janë qytetarët e pavaksinuar.

Masat e reja:

  1. Nga e hëna e ardhshme të pavaksinuarit, nuk do të mund të kenë akses në ambientet si: kafe, restorante, kinema apo dyqane, as me paraqitjen e testit të PCR. Kjo vjen si një nevojë për të mbrojtur qytetarët dhe si një nxitje indirekte që rritet numri i të pavaksinuarve.
  2. Certifikata e vaksinimit për qytetarët mbi 60 vjeç nuk do të jetë e vlefshme pas muajit të 6 të marrjes së dytë të dozës së vaksinës, pasi siç është vërtetuar shkencërisht mbrojtja zvogëlohet. Ndaj personave mbi 60 vjeç i jepet mundësia brenda 1 muaj të marrin dozën e tretë përforcuese, që të rimarrin në dorë certifikatën e vaksinimit.
  3. Për të shmangur grumbullimet në ambientet e punës, orari i nisjes së saj do të jetë i ndryshëm për punonjësit. Psh: Një grup do të arrijë në 7, një tjetër në 8, ndërsa tjetri në 9.
  4. Do të intensifikohen kontrollet në të gjithë vendin që masat e reja të zbatohen siç duhet.

Muajit e fundit Greqia ishte “pushtuar” nga një valë e re infektimesh dhe viktimash nga COVID-19, duke u bërë alarm për ekspertët që bën edhe sugjerimin për shtimin e masave, në mënyrë që situata të mbahet nën kontroll.

Masat mendohet që janë marrë edhe për shkak se po afrohen festat e fundvitit.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq në vend, mbyllet Rruga e Arbrit, shkak reshjet e dendura të dëborës