PD e Berishës për kryebashkiakun e Devollit: Merr kandidatë të pavarur dhe i fut në garë për 14 majit! Falsifikon firmat për të dobësuar opozitën

Përfaqësuesi ligjor i PD të Berishës, Ivi Kaso ka hedhur akuza ndaj Çlirim Hoxhës, i cili do të garojë i pavarur për bashkinë Devoll në zgjedhjet vendore duke e cilësuar si ‘patericë’ të kryebashkiakut aktual, Eduard Duro.

Në deklaratën për media, Kaso u shpreh se Duro merr kandidatë të pavarur dhe u fut në garë. Sipas tij, kryetari i bashkisë përdor mjete jashtëligjore, duke nënshkruar me firma zgjedhësish pa autorizimin e tyre, duke i falsifikuar ato dhe duke përdorur familjarët e vet si firmëtare të një kandidati ‘rival’.

Kaso thotë se Duro bën këto veprime se është i frikësuar nga humbja përballë opozitës në zgjedhjet e 14 majit.  Ndër të tjera tregon se kanë bërë kallëzim për 3 vepra penale që supozon t’i ketë kryer Eduard Duro.

“Kandidati i koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë” ka bërë kallëzim në Prokurorinë e Korçës për veprat penale:

1- Falsifikim dokumentacioni dhe firme
2- Përdorim i paautorizuar i dokumenteve të identifikimit duke përdorur institucionin e bashkisë
3- Ndërhyrje të paligjshme në procesin zgjedhor me qëllim manipulimin e vullnetit të zgjedhësve.
Prokuroria ka filluar ndjekjen penale, ndërkohë që ne kemi vënë në lëvizje edhe mekanizmin e Komisionerit Qendror të zgjedhjeve të cilit I është dërguar një ankimim i KZAZ nr 72-Devoll”, tha Kaso.

Ndër të tjera shprehet se Duro bën këto veprime se nuk e votojnë as familjarët dhe ata kanë dalë duke kërkuar një kandidat, ose ai po mundohet të dobësojë rivalin e koalicionit Meta-Berisha, Elvis Hajdërlli.

Në përfundim i kërkon Komisionerit Celibashi që të respektojë ankimin e KZAZ Devoll dhe të mos regjistrojë si kandidat në zgjedhje Eduard Duron.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Siguroi targat për atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata lë në burg Nikoll Sherrnikun! Ushtari i Ervis Martinaj mohon të ketë lidhje

Siguroi targat për atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata lë në burg Nikoll Sherrnikun! Ushtari i Ervis Martinaj mohon të ketë lidhje