PD kërkesë për informacion Ramës dhe Lleshajt për vdekjen e Bajram Hajdarmataj: Pas tërmetit të 21 Shtatorit a ishte e sigurt konvaleshenca

PD kërkesë për informacion Ramës dhe Lleshajt për vdekjen e Bajram Hajdarmataj: Pas tërmetit të 21 Shtatorit a ishte e sigurt konvaleshenca

Partia Demokratike ka kërkuar informacion zyrtar nga Ministria e Brendshme dhe nga qeveria për sa i përket vdekjes së kryekomisarit Bajram Hajdarmataj, i cili humbi jetën nën rrënojat e konvaleshencës në Durrës si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas PD, kërkesa është për mosveprimet kriminale të qeverisë me Konvaleshencën në Durrës pas rënies së tërmetit më 21 shtator. Me anë të kësaj kërkese PD do që të informohet lidhur me verifikimet e kryera në Godinën Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës, e cila u shkatërrua në tërmetin e datës 26 Nëntor dhe ku fatkeqësisht, humbi jetën kryekomisari Bajram Hajdarmetaj.

PD i drejtohet Ministrisë së Brendshme dhe Qeverisë, me 4 pyetje ku kërkon të dijë të gjitha veprimet e verifikimit të godinës së Konvaleshencës në Durrës pas tërmetit të 21 shtatorit.

Kërkesa e PD, vjen pas kërkesës së mëparshme për informacion mbi mosveprimet lidhur me dy pallatet në Thumanë, ku humbën jetën 24 qytetarë.

"Pas kërkesës për informacion mbi mosveprimet lidhur me dy pallatet në Thumanë, ku humbën jetën 24 qytetarë, me anë të një kërkese zyrtare, Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi, i kërkon Edi Ramës dhe Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, informacion lidhur me verifikimet e kryera në Godinën Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës, e cila u shkatërrua në tërmetin e datës 26 Nëntor dhe ku fatkeqësisht, humbi jetën kryekomisari Bajram Hajdarmetaj.

Në mënyrë zyrtare, PD kërkon informacion lidhur me këto 4 çështje:

1. Pas tërmetit të datës 21 Shtator 2019, a ka kërkuar zyrtarisht dhe a ka kryer Ministria e Brendshme verifikimin e sigurisë dhe gjendjes së Godinës Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës? Nëse po, ju lutem na vini në dispozicion dokumentin zyrtar që e provon këtë. A është informuar ose raportuar pranë Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile (KNEC) për gjendjen e kësaj godine?

2. A u verifikua Godina nr. 4 e  Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës pas tërmetit të 21 Shtatorit? Nëse po, kush janë ekspertët që u angazhuan dhe çfarë vlerësimi bënë ata? Lutemi një kopje të aktit të konstatimit/verifikimit të hartuar dhe nënshkruar prej tyre.

3. A është vlerësuar nga drejtuesit e Godinës se nga konstatimet faktike, lidhur me dëmet e muraturës, objekti nuk mund të funksionojë në kushtet se si është në gjendjen aktuale, pasi muraturat e dëmtuara demonstrojnë rrezikshmëri të lartë? Nëse po, kush ka urdhëruar përdorimin e Godinës dhe mbi çfarë baze është bërë kjo?

4. A është lajmëruar stafi për gjetjet e ekspertëve dhe për sigurinë e godinës? Nëse po, lutemi na vini në dispozicion kopje të akt njoftimeve." thuhet në kërkesën e Partisë Demokratike.


Lajmi kryesor:

DËMET-SHIFRAT/ Dëmtohet godina e Tatimeve në Tiranë! Rrafshohet shkolla e Bubqit e 33 godina në Durrës, së shpejti edhe 48 në Shkodër e Dibër (VD)


  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Operacioni 'Vjosa e pastër 3' në Fier, dëmtuan zonën e mbrojtur duke marrë inerte, 2 të arrestuar