PD kërkoi të ngrihet komision për Reformën Zgjedhore, Rama bie dakord me kërkesën e opozitës

Burime për Report Tv bëjnë me dije se kryeministri Edi Rama gjatë takimit me drejtues të qarqeve pasditen e sotme në selinë rozë, është shprehur dakord për të ngritur sa më parë Komisionin e Posaçëm Parlamentar të Reformës Zgjedhore, pas kërkesës së  Partisë Demokratike. PD kërkoi ditën e sotme që Komisioni të zbatojë rekomandimet e OSBE-ODIHR.

'Komisioni ka për detyrë hartimin e ndryshimeve kushtetuese dhe të kuadrit  ligjor zgjedhor për trajtimin e rekomandimeve të raporteve të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 25 Prillit 2021 dhe zgjedhjeve të mëparshme të patrajtuara, rekomandimeve të institucioneve përgjegjëse për zgjedhjet, partive politike parlamentare dhe organizatave jofitimprurëse', thuhet në kërkesën e PD-së.


Lajmi kryesor:

PD kërkesë Kuvendit për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Rama 'jep ok'


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën