PD rikthehet në KQZ: Jemi parti parlamentare! Biba: Nuk jeni pjesëmarrëse në zgjedhje

Një ditë pasi komunikoi vendimin për të futur komisionerë në komisionet zonale, Partia Demokratike u kthye dhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Njazi Kosovrasti ngriti disa pyetje mbi rendin e ditës, edhe pse ato nuk kishin të bënin me kthesën e opozitarëve për t'u përfshirë në administratën zgjedhore. Nënkryetari i KQZ, Denar Biba i propozuar nga PS, për herë të parë ngre pretendimin se PD, si parti që nuk është pjesë e zgjedhjeve, nuk duhet të ketë zë në diskutimet e KQZ.

"Intensiteti i pyetjeve më duket pak e tepruar. Duke mos qenë subjekt zgjedhor, me mirëdashje. Jeni subjekt zgjedhor, jeni regjistruar për zgjedhjet e 30 qershorit?

Nga ky debat, del qartë se Njazi Kosovrasti, e quan Partinë Demokratike parti parlamentare, dhe pse kjo ka djegur të gjitha mandatet dhe ka përjashtuar të gjithë ata që morën më pas karriget në parlament.

 "Jo, e çdo të thotë kjo. Por kam një nen. Unë jam parti parlamentare dhe si e tillë më takon të marr pjesë në KQZ dhe meqë ju dëshironi po ju citoj Kodin Zgjedhor", tha Kosovrasti.

Nga konsiderimi ose jo tanimi i PD-së dhe LSI-së si parti parlamentare do të vendoset më tej nëse do të pranohen apo jo komisionerët e këtyre partive. Ende, PD dhe LSI nuk kanë depozituar në KQZ një kërkesë me emrat e personave që duan të përfshijnë në administratë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • xxl: 17/05/2019 16:39

  Akoma ky koqevrasti do te jete arbiter pa lojtare

  Përgjigju
 • Alniku: 17/05/2019 16:28

  Është çmenduri kjo tashti

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Vijon ende zjarri në zonën e mbrojtur të Pishporos, prefekti: Është siguruar mbrojtja e banesave

Vijon ende zjarri në zonën e mbrojtur të Pishporos, prefekti: Është siguruar mbrojtja e banesave