PD: Të rishikohet paketa ekonomike, qeveria s'do u japë qytetarëve asgjë për marsin

Dorjan Teliti

TIRANE-Partia Demokratike i kërkon qeverisë që të rishikojë paketën social-ekonomike, pasi sipas selisë blu është përjashtuar nga ndihma me shumë se gjysma e shqiptarëve dhe për marsin nuk do të marrin asgjë. Eksperti  PD-së, Dorjan Teliti në një deklaratë për mediat tha se qeveria nuk do të paguajë asnjë qindarkë për lënien pa punë në mars të mbi 1 milion shqiptarëve. Ai kërkoi në emër të PD-së që çdo ditë e lënë pa punë duhet të kompensohet nga shteti. "Paketa gjysmake e qeverisë parashikon shtrirjen e efekteve nga 1 prilli. Kjo do të thotë se marsi nuk përfshihet fare në llogaritë e Edi Ramës për të ndihmuar qytetarët" tha ai, ndër të tjera.

Deklarata e plotë e Dorjan Telitit
Shqipëria sot është në betejë kundër virusit, por qeveria është në luftë për të mbuluar 2 të vërteta të hidhura.  E vërteta e parë është se qeveria ka përjashtuar nga ndihma ekonomike më shumë se gjysmën e qytetarëve që kanë mbetur pa të ardhura për shkak të masave të jashtëzakonshme.  E vërteta e dytë është se askush nuk do të paguhet për 18 ditët e marsit, kur shumica e bizneseve u mbyllën dhe qytetarët u futën në karantinë me urdhrin e qeverisë.  Paketa gjysmake e qeverisë parashikon shtrirjen e efekteve nga 1 prilli.

Kjo do të thotë se marsi nuk përfshihet fare në llogaritë e Edi Ramës për të ndihmuar qytetarët.  Në vendimin e fundit të publikuar për fondin e ndihmës gjysmake shkruhet e zeza mbi të bardhë:  “Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare dhe i shtrin efektet nga data 1 prill 2020 deri në përfundim të gjendjes së epidemisë nga COVID-19, por jo më shume se 3 muaj.” Është e qartë se vendimi i qeverisë ka përjashtuar ndihmën për muajin mars, duke lënë në mëshirë të fatit më shumë se 1 milionë qytetarë.

•             Ku do t’i gjejnë paratë ata për të mbyllur këtë muaj?

•             Pse duhet të shtojnë borxhet kur Edi Rama e kishte në dorë t’ua lehtësonte jetën?

Hyrja në fuqi në 1 prill e vendimit nuk do të thotë se pagesa do të kryhet menjëherë. Pas aplikimit nga bizneset, do të duhen të pakten 10 ditë të tjera që te marrin një përgjigje, nëse perfitojnë apo jo nga fondet e pamjaftueshme të vëna në dispozicion.  Lënia pa të ardhura për të paktën 1 muaj nga mbyllja e detyruar e bizneseve është pasojë direkte e vonesës së pajustifikuar dyjavore të qeverisë për hartimin dhe zbatimin e paketës së ndihmës.  Edhe ato pak masa te lançuara nga qeveria janë gjysmake dhe jotransparente. Ndërsa vazhdon të paguajë miliona euro për beton për një grusht njerezish, qeveria nuk ka ende një pergjigje se:

1.            Çfarë do të bëhet me rreth 35 mijë biznese të vogla me xhiro deri në 140 milionë lekë që nuk perfitojnë nga paketa e ndihmës?

2.            Çfarë do te behet me dhjetëra mijera të papunë, që nuk janë pjesë e skemës së papunësisë? Me çfare do te ushqehen ata?

3.            Çfarë do të bëhet me rreth 70 mijë familje qe i kanë hequr padrejtësisht nga skema e ndihmes ekonomike dhe nuk janë përfitues të skemës së Qeverisë? Kush do të kujdeset për ta?

4.            Çfarë do të bëhet me mijëra ambulantët që nuk janë përfshirë fare në vendimin gjysmak të qeverisë? Si do të ushqehen ata, kur qeveria ka ndaluar aktivitetin e tyre?

Shteti ka detyrimin që në këtë moment të vështirë të jetë pranë të pamundurve, t’u sigurojë atyre minimumin për të jetuar dhe për t’u ushqyer. Nuk janë paratë  e xhepit të Edi Ramës, por parate e taksave të shqiptarëve. Ato nuk duhet të shkojnë tek një grusht oligarkësh dhe financuesish të Edi Ramës.  Sot, është më jetike se kurrë, që shqiptarët të marrin ndihmë nga shteti, të mos diskriminohen dhe të mos trajtohen si qytetarë të dorës së dytë. Ky është detyrim ligjor i shtetit dhe jo çështje e dëshirave apo vullnetit të Edi Ramës. Partia Demokratike kërkon rishikimin e paketës së ndihmës së qeverisë! Asnjë qytetar nuk duhet të përjashtohet! Çdo ditë e lënë pa punë duhet të kompensohet!

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento

Komente

 • Robi: 30/03/2020 09:08

  Vetem me leket qe ka vjedhur ministri i leshelise , cizmepartickes se Nafije fallxhores tek rruga Elbasan Tirane ishte perballuar gjithe kjo situate e veshtire e salivirusit o trap, pa le pastaj po te jepte Luli 400 milion eurot e rruges se Kombit per te cilat eshte i pandehur do ishin zgjidhur dhe ndertimi i banesave te demtuara nga termeti o trap, apo nuk te vjen zeri o barkderr , o prift, o pastor, po si nuk kane nje kuader te pashem keta horrat e pd leshelise gjanem

  Përgjigju
 • Pjeter: 30/03/2020 00:44

  Çudi e madhe me keta te pd-se,po ku i gjejne keta mor aman?me qiri ne dore i kerkojne Keta shullape?mire qe rinovohen,por jo shko e merr koketula futi brenda!!!!

  Përgjigju
 • Raul: 29/03/2020 19:24

  Ky Dorjan skuthi, qe me shume ngjan si pastor harron se jemi ne lufte, dhe ne lufte nuk eshte dasem me pjate te pare, te dyte ,as dite e zakonshme. Pra te hame 1 here ne dite nuk behet qameti se ky barkderri i pd leshelise do dhe berxolla perdite . Po pse mor trap se more gjysem rroge per 2 muaj shembet bota, por ju nuk e keni hallin tek njerzit, ju doni te fitoni kapital elektoral por cdo dite po humbisni besimin dhe tek militantet tuaj, keni rene ne deshperim te thelle, bashkohuni dhe ju kunder salivirusit.

  Përgjigju
 • Une: 29/03/2020 18:45

  O zëdhës i partisë falimentuar. Ne vend te shfrytezoni kete periudhe kohe unike qe realisht te ndihmoni njerzit, jeni me shume te angazhuar te kritikoni qeverine. Na jepni ndonje ide konkrete per te nxjerre vendin nga situata.

  Përgjigju
 • Lala: 29/03/2020 17:54

  DOLI DEBILI

  Përgjigju
 • Arturi: 29/03/2020 17:53

  ik or futuni brenda ju shker****sha ku*vat ka kohe per politik por jo tani bastard te ndyre se ju politikanet e prishet shqiperine

  Përgjigju
 • Koli: 29/03/2020 17:39

  O PD, se kuptoni akoma qe jeni komplet jasht loje? Me ju dhe nja 8 vjet te te tjere Edi Rama e ka rrugen gjam.

  Përgjigju
 • Miu mutit: 29/03/2020 17:31

  U komentua o mi muti u komentua o motër q**.

  Përgjigju
 • THESI ME MUT: 29/03/2020 17:30

  Ky thesi me mut dorjan teliti del e tregon pralla me nastradin. Ky mendon se njerzit jan debil si ky thes muti. Po çfar është Shqipria mor debil ? Norvegjia ku ti gjej Edi Rama lekët tek jotom. Pse nuk jep shal ngjiti jot lyli nga lekët që ka vjedh tek ruga e kombit o pleh. Apo ju jrni vetëm për të lef o thesi pertef.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 29/03/2020 15:57

  Bufi Pulave si nje kosh me mu*** duket

  Përgjigju
 • Genti: 29/03/2020 15:25

  Ik mor Bol

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)