Pelegrinazhi i bektashinjve në Malin e Shenjtë të Tomorrit, plan masash për kasapët

Pelegrinazhi i bektashinjve në Malin e Shenjtë të Tomorrit, plan masash për kasapët

Çdo vit nga data 20 deri në datën 25 gusht, Mali i Tomorrit shndërrohet ne vendin shpirtëror për mijëra pelegrinë. Festa e shenjtë e Bektashinjve mbledh çdo vit në Teqenë e Kulmakut mijëra pelegrinë nga e gjithë Shqipëria, diaspora dhe bota. Në vitet e kaluara kasapët thernin qingjat dhe të brendshmet i hidhnin ku të mundeshin duke u bërë edhe rrezik për përhapjen e ndonjë sëmundje, ndërsa këtë vit ministria deklaron se janë marrë masat.

Pak ditë nga nisja e pelegrinazhit është miratuar plani i masave për mbarëvajtjen në malin e Tomorrit. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi u kërkoi institucioneve vendore shërbim të shtuar, ditë të qeta dhe të sigurta për çdo pelegrin. Ministri Klosi theksoi se ky plan i ri masash synon përfshirjen e të treja bashkive Berat, Çorovodë dhe Poliçan që do të ndihmojnë me infrastrukturën e nevojshme për mbarëvajtjen dhe mirë administrimin e festës.

Data 22 gusht apo e gjithe java e muajit gusht kur Berati pushtohet nga pelegrinë në malin e Tomorrit do të jetë një javë e shënuar për këtë qark pasi kemi marrë për herë të parë një plan të ri masash të cilat do të sigurojnë që të treja bashkitë të përfshihen ; Bashka Berat, Corovodë dhe Polican jo vetëm të ndihmojnë me infrastrukturën e nevojshme për realizmin me sukses të kësaj feste por njëkohësisht do të jetë një ditë kur i gjithë qarku i Beratit të tregojë më të mirën e tij, mikpritjen dhe po ashtu pastërtinë dhe dëshirën që kjo festë të jetë shumë mirëadministruar.

Së bashku me forcat e rendit ne po ndërmarrim edhe një plan sesi ditët e pelegrinazhit të jenë ditë të qeta, të mbrojtura dhe të sigurta. Po ashtu nga institucionet e tjera në qarkun e Beratit si nga inspektorati i higjenës dhe i mjedisit dhe nga drejtoria rajonale e shëndetësisë do të sigurohet që ditët të jenë të mbrojtura të pastra, dhe me shërbim të shtuar të shëndetësisë për të qenë ditë të sigurta. Të shndërrojmë ditët e festës në ditë shumë bujare për të gjithë qarkun e Beratit dhe për ata që do të vizitojnë Beratin  në ato ditë” tha ministri Klosi.

Pelegrinazhi në malin e Tomorrit është një nga ngjarjet më të shënuara për qarkun e Beratit. Cdo vit mijëra pelegrinë vizitojnë Kulmakun për të kryer ritualin. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit njofton se ditët e pelegrinazhit do të shërbejnë gjithashtu për të mbledhur  firmat për mbrojtjen e Malit të Tomorrit, Park Kombëtar. Peticioni ka nisur prej ditës së parë të protestës së banorëve ndaj vendimit të gjykatës që u jepte të drejtë guroreve që të vazhdonin aktivitetin e tyre dhe po firmoset nga qindra  banorë por edhe turistë të huaj që vizitojnë Beratin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • robi: 13/08/2019 10:07

  Kjo eshte cmenduria e radhes e batakcinjeve , theren 13-15 mije qengja dhe njerez te babezitur sikur shohin mish per here te pare shkojne ne mal dhe hane si kafshe duke ndotur ambientin dhe duke bere qe 2 muaj pas te vij ere mishi i prishur apo lekurash te hedhura andej kendej. Riti fetar me kot ne bote qe tregon dhe nivelin e ketij sekti. Pastaj vashdon ritauli i hedhjes se 10 mije lekeshave qe mbushin thesin e Edmond haxhi batakciut ne tyrben , njerez te paditur shkojne ne tyrbe para disa varresh te mbuluar me pelhure jeshile qe te fusin daten se nuk dihet se te kijt jane dhe cfare kane brenda ndoshta kocka kuajsh,,,,

  Përgjigju
 • Fredi: 13/08/2019 09:08

  Hakmarrja e krijesave të mjera, të pambrojtura dhe të mira e naive, rëntë mbi fundrrinat kasapë, dhe gjith mutat e tjerë me soj e sorollopë!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit