Pendarovski në Serbi: Minishengeni duhet ta përfshijë edhe Kosovën pa i'a paragjykuar statusin

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovksi, po qëndron për një vizitë zyrtare në Beograd, ku ka takuar homologun e tij, Aleksander Vucic, me të cilin kanë diskutuar një sërë çështjesh bilaterale por gjithashtu edhe rreth zhvillimeve në rajon.

Në këtë takim është diskutuar edhe për iniciativën e “minishengenit” për të cilën Pendarovski i ka thënë Vuçiqit se duhet ta përfshijë edhe Kosovën pa ia paragjykuar statusin, raporton Gazeta Express.

“Do të ishte mirë sikur i gjithë Ballkani Perëndimor të ishte në shengenin e vogël”, ka thënë Pendarovski, shkruan RTS.rs, transmeton Gazeta Express.

Presidenti maqedonas thotë se një nismë e tillë duhet të përfshijë edhe Republikën e Kosovës.

“Nisma nuk i përfshin gjashtë shtetet, kur them këtë nuk dua të ndërhyj në raportet Beograd-Prishtinë, por mendoj që duhet gjetur një zgjidhje që Bosnja e Hercegovina dhe të tjerët t’i bashkohen kësaj iniciative. Vetëm në këtë mënyrë do të përfitojmë, pa e paragjykuar statusin e Kosovës”, ka shtuar tutje Pendarovski.

Ndër të tjera ka thënë se çfarë vendosin Prishtina dhe Beogradi është punë e tyre.

Sipas Pendarovskit, nëse një shtet nuk dëshiron të hyjë në “minishengen” atëherë është në rregull, duke shtuar se nuk duhet të përfshihen në një iniciativë të tillë nga ndonjë detyrim i jashtëm.

Në fund, Pendarovski ka thënë se ideja për krijimin e një minishengeni nuk është për të zëvendësuar Bashkimin Evropian. 

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të përdoret teknologjia në Zgjedhje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Yuri Kim zbulon tre përparësitë kryesore: Në Shqipëri kam parë guxim, këmbëngulje dhe shpresë