Pengjir me kos nga zonja Albana

PENGJIR ME KOS

Përbërësit:

 • 4 vezë
 • 1 gotë sheqer
 • 1 gotë kos
 • 1 gotë vaj
 • 500 gr miell
 • 1 bustinë vanilje
 • 1 lç kripë
 • 1 lç sodë

Sherbeti:

 • 1 kg sheqer
 • 500 ml ujë

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqerin derisa të zbardhen. Pasi sheqeri është tretur mirë shtojmë kosin dhe vajin. E përziejmë mirë me tel kuzhine dhe më pas shtojmë miellin tek i cili kemi hedhur pak kripë dhe sodë. Brumin e përgatitur e shtrojmë në një tavë, e nivelojmë dhe e vendosim në furrë të nxehtë në temperaturën 180 gradë.

Ndërkohë që pengjiri piqet përgatisim sherbetin. Në një tenxhere shtojmë ujin dhe sheqerin. Sipas dëshirës mund të vendosim dhe pak lëkurë limoni. Pengjirin do ta lemë të ftohet dhe më pas e sherbetosim me shurupin e ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli