'Për 3 ditë shpenzova vetëm 100 paund!', artikulli i turistit britanik sjell 5 arsyet pse duhet të vizitoni Shqipërinë në 2020-ën

Ksamili

Daniel Ross ka shkruar një artikull për "thepointsguy.co.uk" në Britani,  ku u bën apel lexuesve që të  vizitojnë Shqipërinë këtë vit.

Në artikull autori shpjegon se ka vizituar Shqipërinë për tre ditë në fund të nëntorit të vitit të kaluar dhe jep një serë arsyesh pse se duhet vizituar.

 “Kur them se është e lirë, e kam me tërë mend, është shumë e lirë. Për një udhëtim 3 ditor kam shpenzuar 100 paund. Kjo përfshinte çdo vakt jashtë, alkoolin e konsumuar  dhe  gjithashtu taksinë për dhe nga aeroporti. Nëse do kisha qenë më kursimtar do e kisha bërë edhe për 50 paund”,  shkruhet në artikull.

Më tej,autori rendit në listën e arsyeve se pse duhet vizituar Shqipëria me  plazhet e bukura, vendin që është relativisht i pazbuluar,klimën e mirë si dhe restorantet e baret e Tiranës që i cilëson si të mrekullueshme.

"Unë them se Shqipëria nuk është ndoshta në listën tuaj të vendeve për të vizituar këtë vit. 

As në listën time nuk ishte, por tashmë që e vizitova mezi pres të kthehem.

Unë shkova për tre ditë në nëntor të vitit të kaluar për të fituar ato Pika të British Airëays për kthimin e 209 £, unë pata zgjedhjen midis Helsinkit, Tiranës dhe Sofjes,  asnjëra  prej të cilave nuk kam qenë më parë. 

Kam dëgjuar gjëra të mira për Tiranën dhe Shqipërinë në përgjithësi, kështu që këtu kam vendosur të shkoj dhe unë u befasova për mirë.

1.E lirë

Kur them lirë, dua të them vërtet i lirë. Birra më e lirë që mund të gjeja ishte 1.40 paund, që ishte rreth 1 litër.

Ushqimi në përgjithësi ishte gjithashtu me kosto shumë të ulët.

Pa folur shumë për ushqimin, një mëngjes pata sasi të madhe ushqimi dhe totali im ishte 5 £.

2.Plazhe të bukura

Në jug, afër kufirit Grek, ka disa vendpushime të bukura bregdetare përfshirë Sarandën dhe Ksamilin.

Në veri, më pak se një orë larg kryeqytetit të Tiranës, është Durrësi, një qytet port i vogël me shumë plazhe.

Ksamil është absolutisht mahnitëse. Plazhet e saj krenohen me ujë të pastër kristal, në të cilin mendoje se ishe Karaibe.

Rëra ishte aq e mirë dhe e butë dhe perëndimi i diellit, por unë do lë foton të flasë.

3. Relativisht e pazbuluar

Mungesa e turistëve në qytet është një nga gjërat që më spikati më shumë.

Nuk mund të kujtoj njohjen e frëngjishtes, spanjishtes ose greqishtes ose ndonjë gjuhë tjetër që flitet në rrugë.

Dhe si gjuhëtar, këto janë llojet e gjërave që unë vërej kur shkoj në vende të reja.

Unë me siguri nuk jam askund afër të qenit i rrjedhshëm në gjuhën shqipe, por ajo ka një unazë mjaft të pranueshme për të dhe është padyshim gjuha kryesore që kam dëgjuar duke folur gjatë qëndrimit tim.

Mungesa e turistëve në Tiranë në fund të nëntorit me siguri ka kuptim.

Por, unë do të pres që kjo të jetë një histori krejt e ndryshme në qytetet jugperëndimore të plazhit në mes të sezonit të verës.

 Fotografia më poshtë është e një sheshi shumë të zbrazët Skënderbeu,  një ndryshim i ashpër në shumë sheshe kryesore të tjera evropiane, të cilat shpesh janë të mbingarkuara me turistë.

4.Bare dhe restorante të mahnitshme

Kam ngrënë në të gjitha llojet e restoranteve në Tiranë për të provuar dhe marrë një pasqyrë të kuzhinës dhe kulturës së vërtetë shqiptare. 

Natën e parë hëngrëm në vend jo shumë larg nga Sheshi Sanderbeg. 

Menuja ishte kryesisht mish i pjekur në skarë, i cili dukej se ishte pjesa kryesore kudo ku shkonim. Porositëm disa gjëra të ndryshme nga menuja dhe gjithçka ishte vërtet e shijshme. 

Kur erdhi koha për të paguar, ne u befasuam nga çmimi: dy birra dhe aq shumë ushqime dhe totali arriti në rreth 12 £.

Në një restorat tjetër n Bllok, kamerieri u përpoq të shpjegonte sa më mirë që të mundte çdo gjë, por humbi pak në përkthim. 

5. Moti

 Gjatë udhëtimit tim në fund të nëntorit, temperatura u rrit rreth 18-20 gradë Celsius gjatë ditës për tre ditë, dukshëm më ngrohtë se sa në Mbretërinë e Bashkuar.

 Falë klimës mesdhetare, vera e Shqipërisë ka tendencë të jetë e gjatë, e  thatë dhe e nxehtë me temperaturat.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento

Komente

  • Populli: 12/01/2020 18:26

    Ky zoteria qe paska shpenzuar 100£ paska ngrene vetem akullore.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vrasje e mbetur në tentative e grabitje, kush janë 3 'të fortët' që OFL u kërkon të justifikojë pasurinë (EMRAT)