Për herë të parë zyrtarisht, Abilaliaj: Ndeshje jo normale, më kënaq pika ashtu si shkoi

Arbër Abilaliaj

Arbër Abilaliaj foli pas ndeshjes Egnatia 1-1 Partizani. Për herë të parë zyrtarisht në stolin e të kuqve, vlonjati tha për MCN se kjo nuk ishte një ndeshje normale, teksa e kënaq një pikë kundër rivalëve, duke mos harruar të tregojë rastet e shpërdoruara nga të tijtë.

"Ishte një ndeshje e vështirë për ta përgatitur. E nisnim në minutën e 24-t. Çdo gjë shkoi siç e kishim punuar. Në pjesën e dytë patëm raste për të shënuar. Keqardhje, kaq shumë raste flagrante ndaj një ekipi të fortë, nuk shpërdorohen. Kur ishim të plotë nuk u rrezikuam. Në pjesën e parë vetëm një goditje standarde nga vendasit, në pjesën e dytë nuk na rrezikuan. Ne patëm raste me Rrapajn, Sembene, Carën dhe flagrant ishte ai i Mensah. Ndeshje e luftuar dhe sakrifikuam, ku na u dëmtuam edhe dy qendërmbrojtësit. Si vajti ndeshja, jemi deri diku të kënaqur", tha 37-vjeçari.

Më pas ai u ndal edhe te dëmtimet në këtë sfidë, me Partizanin që e mbylli me nëntë lojtarë pas largimit të parakohshëm të Bytyçit dhe Prekës për shkak të dëmtimit.

"Ne që kur filloi loja kishim vetëm 3 ndërrime dhe jemi të kënaqur me atë që bëmë. Takim jo normal, në aspektin psikologjik, të ndërrimeve, luan ndeshje 70 minuta. Ishte e vështirë dhe e panjohur për pjesën më të madhe të lojtarëve në fushën e lojës. Është e vështirë të analizoj këtë ndeshje. Na kishte mbetur vetëm një stop ndërrimi pasi aktivizuam Mensah, pasi kur rinis ndeshja i kishim bërë dy ndërrime. Ndaj në stopin e fundit të ndërrimeve, donim që të gjithë lojtarët tanë në formë ti kishim në fushë, morëm këtë vendim që të përdornim ndërrime dhe të ndryshonim lojën. Është e vështirë të llogaris ndërrimet, ishim edhe të cunguar. Falënderoj çunat opër angazhimin dhe për pikën", tha trajneri i Partizanit, me të tijtë që pas gjashtë fitoreve radhazi ndalen në barazim.

Me 13 ndeshje të luajtura, Egnatia mban kreun me 27 pikë, teksa po me kaq pikë Partizani është i dyti, duke pasur edhe një ndeshje më pak.

VIDEO/ Egnatia dhe Partizani një pikë për kreun, 'Demat' ndalen pas gjashtë fitoreve! Dinamo mund 1-0 Erzenin, Tirana fiton 3-2 ndaj Kukësit në fund

Si i vlerësoni protestat e dhunshme të Rithemelimit tek Bashkia?