Përballen me një stuhi dëbore dhe temperatura -20 gradë humbin jetën pesë alpinistë rusë

Temperatura deri në minus 20 gradë, “ngrijnë për së gjalli’ pesë alpinistë në majën më të lartë të Evropës, lëndohen 11 të tjerë

5 Alpinistë rusë kanë ndërruar jetë, pasi u goditën nga një stuhi bore në majën më të lartë në Evropë Elbrus, në kufirin e Rusisë më Gjeorgjinë. Ndërkohë që janë shpëtuar 14 anëtarë të tjerë të grupit. Alpinistët u përballën me stuhi të fuqishme ere dhe me temperature -20 gradë.

Alpinistët bënë një thirrje për ndihmë pas orës 5 të pasdites së të enjtes, kur ishin në një lartësi prej rreth 4.800 metrave. Nga personat e shpëtuar, 11 prej tyre u dërguan në spital me lëndime.

Gjatë ngjitjes, një grua nuk u ndie mirë dhe u kthye bashkë me njërin nga udhërrëfyesit, por vdiq më vonë në duart e tij.
Grupi tha se dy anëtarë vdiqën nga të ftohtit, ndërsa dy të tjerë e humbën vetëdijen dhe vdiqën përderisa po i zbritnin nga mali.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

OKB: 4000 civilë të vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës