S'ka fitues në 'Bernabeu', Bayern nuk ja del dot, Real Madrid shkon në finale

Bayern-Real Madrid

Real Madrid është finalisti i parë i Champions League. Madrilenët ja kanë dalë të mposhtin Bayern, duke kaluar në finalen e madhe të Champions. Në një ndeshje spektakolare në stadiumin "Santiago Bernabeu", Reali dhe Bayern u ndanë në paqe, me rezultatin 2-2. Ky rezultat çon në finale madrilenët, të cilët kanë arritur të fitojnë sfidën e parë me Bayernin, me rezultatin 2-1.

Bavarezët thyen të parët rezultatin, duke shënuar që në minutën e tretë nga Kimmich, ndërsa 8 minuta më vonë, në minutën e 11 Benzema ka barazuar rezultatin. Ndërkohë, sapo ka nisur pjesa e dytë, Benzema ka thyer bavarezët, duke kaluar në avantazh Real Madridin.

Gëzimi i madrilenëve nuk ka zgjatur shumë, pasi Bayern ka barazuar sërish rezultatin. Ky barazim është mbajtur deri në fund, pavarësisht tentativave të shumta nga të dyja skuadrat. E vlefshme për finalen e Champions League, e cila do të mbahet më 26 maj në Kiev të Ukrainës, ndeshja dhuroi emocione të shumta.

Momente nga festimi i golave
Sfida e parë e vlefshme për finalen është luajtur në Mynih, e cila përfundoi me rezultatin 1-2, ndërsa kjo ishte ndeshja e kthimit. Madrilenët do të përballen me njërën prej skuadrave fituese që do të dalë nga përballja Roma-Liverpol, ndeshje që do të luhet nesër, e cila në ndeshjen e parë në Angli ka dalë me rezultatin 5-2 për të kuqtë.

Ora 23:33
Champions League, Real Madrid 2 - 2 Bayern Munich, madrilenët presin biletën për në Kiev