Përdhunoi për 3 vite me radhë të bijën e mitur, dënohet me 8 vite burg 51-vjeçari nga Kurbini! Rasti u denoncua nga vetë vajza në 2019

Foto ilustruese

Është dënuar me 8 vite burg  51-vjeçari me inicialet Sh.I. nga Kurbini, i cili u shpall fajtor për përdhunimin e së bijës. Vendimi u dha nga Gjykata e Apelit në Tiranë, që la në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së parë Kurbin.

51-vjeçari u arrestua me 12 korrik të vitit 2019-të pas një video të publikuar në një emision investigativ, ku u gjet fajtor për akuzat "Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me dhune me te mitur te moshës 14-18 vjeç" dhe "Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me persona në gjini ose nën kujdestari".

Për këto dy akuza ai u dënua me 12 vite burg nga gjykata e shkallës së parë, por duke qenë se kërkoi gjykim të shkurtuar ju ul 1 e 3 e dënimit.

Referuar dosjes hetimore thuhet se përmes aktit ekspertimit mjeko-ligjor është arritur të provohet se 51-vjeçari ka kryer marrëdhënie seksuale me vajzën që në moshën 15-vjeçare dhe më pas ka vijuar me aktin e rëndë për 3 vite me radhë.

Rasti i parë i abuzimit ka ndodhur në Gjermani gjatë kohës që familja nga fshati Shullaz i Kurbinit po kërkonte azil në këtë shtet. Referuar dëshmisë së vajzës, babai e kishte marrë dhe e kishte çuar në një zonë të pabanuar, duke e lidhur në një pemë e duke kryer marrëdhënie seksuale me të, në kohën kur ajo kishte qenë në moshën 15-vjeçare. Më pas abuzimi me dhunë ka qenë i vazhdueshëm dhe duke mos gjetur zgjidhje tjetër, kur u kthyen në Shqipëri vajza vendosi të denoncoi të atin.

Ajo bëri publike një video ku tregohej i ati duke abuzuar me të dhe bazuar në këto të dhëna, Shërbimet e Policisë Gjyqësore kanë kryer veprimet e nevojshme hetimore rreth këtij rasti, duke identifikuar dhe prangosur autorin e këtij veprimi me të bijën.

 

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

I mbijetoi plumbave të marrë nga sulmi drejt autobusit, djali zgjohet dhe kërkon shokët, prek babai i nxënësit: I thashë jetojnë në parajsë