Përfitimet shëndetësore që sjell pirja e çajit

Përfitimet shëndetësore që sjell pirja e çajit

Çaj

Nëse ka një ‘truk’ të lehtë që mund të përmirësojë jetën tuaj, është pikërisht konsumimi i çajit. Kjo pije, përveçse qetëson mendjen, i sjell organizmit tuaj edhe shumë përfitime shëndetësore.

Çaji ka veti antioksiduese
Çaji është i pasur me antioksidantë, përbërës të fuqishëm që luftojnë radikalet e lira në trupin tonë. Këto janë thelbësore për të mbajtur lëkurën tonë me shkëlqim dhe për mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i shkaktuar nga stresi.

Përmirëson shëndetin e zemrës
Studime të shumta kanë treguar se konsumimi i rregullt i çajit lidhet me uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

Përmirëson shëndetin e zorrëve
Zorrët luajnë një rol themelor në mirëqenien tonë të përgjithshme dhe çaji mund të jetë një aleat i shkëlqyeshëm për t’i mbajtur ato të shëndetshme.

Redukton nivelet e sheqerit në gjak
Sipas studimeve konsumimi i çajit jeshil, mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Me kalimin e ditëve...dëshira për hakmarrje rritet...çfarë thonë yjet për ju sot

Me kalimin e ditëve...dëshira për hakmarrje rritet...çfarë thonë yjet për ju sot