Abuzoi me llogarinë e pagës së luftës, arrestohet 32-vjeçari nga Durrësi, tërhoqi 15.5 milionë lekë/ Zbardhet SKEMA

Një 32-vjeçar u arrestua pasi kishte përfituar 15.5 mln lekë nëpërmjet mashtrimeve me llogaritë bankare gjatë periudhës së izolimit për shkak të pandemisë.

Në kuadër të operacionit të koduar '"Platforma", pas një hetimi 6 mujor u bë e mundur ndalimi i Denis Trungut nga Durrësi. 32-vjeçari, duke përfituar dhe nga situata e pandemisë COVID-19 për hapjen e llogarive bankare për përfitimin e “Pagës së luftës”, kishte hapur një llogari në një bankë të nivelit të dytë.

Më pas i riu ka ndërhyrë tek shërbimi dixhital “E-filing” duke transferuar në llogarinë e tij 36 paga lufte. Trasnfertat janë bërë përgjatë datës 6 maj deri më 22 qershor në 6 banka dhe llogari të tjera, për qëllime të ndryshme si pagesë për koncert, pagesë qiraje, pagesë faturash si dhe pagesa të pa specifikuara.

Burime nga Policia bëjnë me dije se Trungu kishte arritur që të ndërhynte dhe të hakëronte sistemin e ngritur nga qeveria për përfitimin e pagës së luftës. 32-vjeçari pas hakërimit ka kaluar 36 transaksione në vetëm një llogari bankare në emrin e tij, gjë që ka sjell dyshime. Pas analizimit të llogarisë dhe hetimeve të policisë është arritur të konfirmohet skema që ka përdorur.

Sipas hetuesve lidhur me burimin e të ardhurave rezulton se 32-vjeçari nuk ka patur kreditime në llogari, por ka përdorur një overdraft të paautorizuar.

Nisur nga të dhënat e siguruara drejtoria e parandalimit dhe pastrimit të parave është nxjerrë urdhri për bllokimin e përkohshëm të transaksioneve të llogarive bankare në emër të 32-vjeçarit.

Hetuesit, pasi kanë marrë nën administrim llogaritë në emër të te riut kanë konstatuar se nga 15 milionë lekë të marra në mënyrë të paligjshme, i riu ka në gjendje vetëm 1.6 milionë lekë.

Policia bën me dije se ai është dënuar me gjobë për kryerjen e veprës penale “Vetëgjyqësia”, nga Gjykata e Shkallës së Parë Durrës;

- 3 muaj burg për kryerjen e veprës penale “Veprime në kundërshtim me vendimin e Gjykatës”, nga Gjykata e Shkallës së Parë Durrës;

- 9 muaj burg për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi” nga Gjykata e Shkallës së Parë Berat (aktualisht në proces në Gjykatën e Apelit Vlorë);

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:33
Del fotoja/ Ky është 36-vjeçari që vodhi me anë të mashtrimit kompjuterik 36 paga lufte

Ky është Denis Trungu, 36-vjeçari nga Durrësi i cili me anë të mashtrimit kompjuterik ka arritur të vjedhë 36 paga lufte, në total 155 mln lekë.

Ora 10:11
Zbardhet skema/ Si 32-vjeçari hakeroi sistemin për marrjen e pagës së luftës dhe vodhi 15.5 mln lekë (VIDEO)

Denis Trungu, veprimet e para kanë nisur në muajin prill kur qeveria miratoi pagën e luftës për bizneset që ishin mbyllur për shkak të pandemisë.

Gjatë kësaj kohe Trungu ka hapur një llogari pranë një banke të nivelit të dytë ndërsa ka deklaruar se është i punësuar si kontrollor pranë një kompanie transporti me qëllim përfitimin e pagës së luftës.

Më pas i riu ka ndërhyrë tek shërbimi dixhital “E-filing” duke transferuar në llogarinë e tij 36 paga lufte. Trasnfertat janë bërë përgjatë datës 6 maj deri më 22 qershor në 6 banka dhe llogari të tjera, për qëllime të ndryshme si pagesë për koncert, pagesë qiraje, pagesë faturash si dhe pagesa të pa specifikuara.

Sipas hetuesve lidhur me burimin e të ardhurave rezulton se 32-vjeçari nuk ka patur kreditime në llogari, por ka përdorur një overdraft të paautorizuar.

Nisur nga të dhënat e siguruara drejtoria e parandalimit dhe pastrimit të parave është nxjerrë urdhri për bllokimin e përkohshëm të transaksioneve të llogarive bankare në emër të 32-vjeçarit.

Hetuesit, pasi kanë marrë nën administrim llogaritë në emër të te riut kanë konstatuar se nga 15 milionë lekë të marra në mënyrë të paligjshme, i riu ka në gjendje vetëm 1.6 milionë lekë.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Patrioti: 29/12/2020 14:59

  Gjeni ustallaret e vertete te ketij mashtrimi financiar. Ky eshte nje analfabet funksional,jo me hakerroj sistemin e bankes.

  Përgjigju
 • Koli: 29/12/2020 13:58

  Gjynaf e kan mare ne qaf ustallaret ja kan perdor identitetin i kan dhene ndonje stek pakete cigare iu ka ber qefi ka firmos e vulos ku i kane thene. Po cjan kto lloj pacavuresh ju plasi shpirti bizneseve te regjistruar per te mar ate pacavure fond emergjence ka qe dhe sot e ksaj dite se kane perfitu per shkak te burokracis hidh e percill 20lloj vertetimesh. Ky qe as cigaren kur e pi se maka drejt paska ber kerdine me mashtrime po ci keni kto lloj pacavurlleqe alibira. ne burg sot duhet te ishin nja ca drejtor bankash dhe ca funksionar shtetror qe kan akses per te bere mashtrime me te tilla permasa nje person i vetem e ka te pa mundur.

  Përgjigju
 • Loni: 29/12/2020 09:35

  Hajde platforme hajde... Funksionon ky shteti Apo rrumpalle si to qe ishin... Mashtroj me shuma te medha nga 10 deri 20 milion nga kodi penal fejohet nga 10 deri 20 vjet Apo me pranim krimi ulet 1/3 prap sme dalin llogarite do kem qen ngeles ne lenden e matematikes

  Përgjigju
  • ben10: 29/12/2020 10:19

   PO, loqe!!! Funksionon ky shtet, ndaj u kap! Per fat te keq, si puna jote ka plot i bejne llogarite me sume jo me tru (dyshoj qe keni te tille). PALL K...!

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Rritet numri i emigrantëve që kërkojnë të futen në SHBA

Rritet numri i emigrantëve që kërkojnë të futen në SHBA