Përkujtohen në një ditë Pavarësia dhe gafa e Bashës: Flamuri i Kastriotëve u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre më 28 nëntor 1944 (VIDEO)

Kryedemokrati Lulzim Basha nuk e ka mirë punën me shifrat dhe vazhdimisht i kanë hapur probleme.

Gafat e Bashës janë kthyer tashmë edhe në meme. Madje dje është sjellë në kujtesë gafa e një viti më parë të kreut të PD, Lulzim Basha. Në ditën e Flamurit, Basha vitin e kaluar ngatërroi datën e ngritjes së flamurit në Krujë.

Nga “Varrezat e Dëshmorëve” në kryeqytet, Basha u shpreh se nderonte flamurin e Kastriotëve, sipas tij i ngritur në Krujë në 28 nëntor të vitit 1944. Kreu demokrat e korrigjon shpejt, por sërish nuk e ka gjetur të saktë, duke gabuar sërish…

“Sot përkulemi me nderimin më të thellë para simbolit tonë kombëtar, flamurit të Kastriotëve që u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre më 28 nëntor 1944… 1444”, tha Basha.

Mirëpo edhe korrigjimi i Bashës është i pasaktë. Kjo pasi flamuri i Kastriotëve për çlirimin e Krujës është ngritur në vitin 1443 dhe jo 1444 datë e cila përkon me Besëlidhjen e Lezhës. / Tema

 

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • nefilim: 30/11/2020 15:51

  Ky eshte komplet SUPER IDIOT e nje paçavure e lecke ne duart e djallit. Mjere Shqiperia e shkrete se çfare monstrash e plehrash ka...

  Përgjigju
 • xoni: 30/11/2020 12:26

  Mjere PD si o katandis..... Ky eshte komplet RRK.....

  Përgjigju
 • Ani: 30/11/2020 10:27

  Po meruni me datat e Lulit ju......te tjeret i dine mire llogarite e ja cuan borxhin ne Qiell...po me Bechetin cu be apo ce deshe....kto pronst shteterore 1 Euro pse nuk I nxirrni ne publik e ti mari kush ofron me shume por ja jepni puthadoreve.....

  Përgjigju
 • FATMIRI: 30/11/2020 09:46

  KY USHTARI SPIUNI I SERBIS DO Q........GRUAJA DHE ÇA KA MBRAPA MEGJITH ATE TURI DERREN E SALI KANCERIT

  Përgjigju
 • Emigranti: 30/11/2020 08:21

  O Nene O Nene do vot prej Shqiptareve ky injorante i lindur dhe kjo Parti e pjerrdhur,ne jet te jeteve kurre me.

  Përgjigju
  • Like: 30/11/2020 15:08

   Ja jepni perseri si njehere ne kohe se do tju zgjidhin problemet me dy gishtat perpjet

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

E paprecedentë, zgjedhjet për Universitetin e Shkodrës ende pa fitues zyrtar, dështon sërish mbledhja e KIZ

E paprecedentë, zgjedhjet për Universitetin e Shkodrës ende pa fitues zyrtar, dështon sërish mbledhja e KIZ