Përmbytjet dëmtojnë burimin e Vrizit në Delvinë, qytetarët pa ujë të pijshëm

Dëmtimi i burimit të ujit të pijshëm në Delvinë

Shirat e ditëve të fundit kanë lënë pa furnizim me ujë qytetin e Delvinës. Shkak është bërë përmbytja nga ujërat e shiut dhe rrëkeve e vendburimit nga ku furnizohet me ujë qyteti. Bashkia Delvinë ka njoftuar se ende nuk dihet se kur do të normalizohet situata dhe këshillon qytetarët të furnizohen me ujë në çezmat publike.

“Reshjet e dendura të ditëve të fundit kanë shkaktuar një problematikë serioze në burimin e Vrizit duke e bërë ujin të papërdorshëm për momentin. Jemi duke bërë përpjekjet maksimale për sistemimin e ujërave përreth burimit. Në bashkëpunim me NJVKSH Delvinë po ndjekim në vazhdimësi kryerjen e analizave të ujit. Analizat e kryera sot në orët e para të mëngjesit tregojnë përmbajtje bakteriologjike, fakt ky që e bën të pamundur furnizimin me ujë të popullatës. Të gjithë banorët janë të lutur të përdorin çezmat publike për të realizuar furnizimin me ujë të pijshëm. Përballë kësaj situate të vështirë, të kushtëzuar nga moti i keq, kërkojmë mirëkuptimin e qytetarëve deri në zgjidhjen e këtij problemi”, thuhet në reagimin e Bashkisë Delvinë.


Lajmi kryesor:

Situata e motit, përmirësohen kushtet në Vlorë, Lezhë e Shkodër, bie niveli i lumenjve! Në disa zona, situata mbetet e keqe, rrëshqitje dheu në disa akse rrugore


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?×

Lajmi i fundit

John

Rusia lavdëron përpjekjet e talebanëve për të stabilizuar Afganistanin, paralajmëron për terrorizmin