Përmirësohet gjendja shëndetësore e Fatos Nanos, ish kryeministri lë pas 1 muaji spitalin

Përmirësohet gjendja shëndetësore e Fatos Nanos, ish kryeministri lë pas 1 muaji spitalin

Ish kryeministri, Fatos Nano

TIRANË- Gjendja shëndetësore e Fatos Nanos është stabilizuar. Ish kryeministri është rikthyer në shtëpinë e tij pasditen e sotme pas rreth 1 muaj i shtruar në një spital privat që prej 24 gushtit.

Nano, është shoqëruar sot për në banesën e tij me ambulancën e spitalit privat.

Ish kryeministri ishte shtruar në spital që prej24 gushtit pasi kishte probleme me frymëmarrjen.

Nano vuan nga një sëmundje Pulmonare Obstruktive Kronike e quajtur ndryshe si SPOK. Kjo patologji që prek mushkëritë dhe karakterizohet nga një ngushtim i rrugëve respiratore me pasojë kryesore vështirësinë e furnizimit me oksigjen. Nano u shoqërua me ambulancë nga shtëpia e tij për në spital të enjten e 24 gushtit 2023, pasi kishte pasur probleme me frymëmarrjen. Ai u nderua nga Kryeministri Edi Rama me medaljen e mirënjohjes publike. 

Nano është një prej personazhëve më të rëndësishëm të Shqipërisë pluraliste. Ai ka qenë katër herë kryeministër i vendit, i dyti në historinë 100 vjeçare të shtetit shqiptar pas Mehmet Shehut. Më konkretisht, në qeverinë që përgatiti zgjedhjet pluraliste të vitit 1991, në qeverinë e fituar nga Partia e Punës për tre muaj më 1992, në qeverinë e vitit 1997 dhe në qeverinë e vitit 2002 deri në 2005-ën. Nano ka qenë kryetar i PS-së për 13 vjet. Ka dhënë dorëheqjen tri herë si kryeministër dhe dy herë si kryetar i Partisë Socialiste, duke themeluar “institucionin” e dorëheqjes në Shqipëri, por edhe duke vënë një rekord në këtë fushë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë dhe shpërthime, Hamasi dhe Izraeli akuzojnë njëri-tjetrin për shkeljen e armëpushimit

Të shtëna me armë dhe shpërthime, Hamasi dhe Izraeli akuzojnë njëri-tjetrin për shkeljen e armëpushimit