Përplasen 2 helikopterë në Australi, 4 viktima dhe 3 të plagosur rëndë

Përplasen 2 helikopterë në Australi, 4 viktima dhe 3 të plagosur rëndë

Foto nga vendngjarja

AUSTRALI- Dy helikopterë u përplasën në ajër pranë një atraksioni të njohur turistik në Gold Coast të Australisë të hënën, ku për pasojë katër persona humbën jetën ndërsa 3 të tjerë mbetën të plagosur rënë, bazuar në njoftimin e autoriteteve. Një grua dhe dy djem të rinj, janë dërguar në spital në gjendje kritike.

Byroja Australiane e Sigurisë së Transportit (ATSB) tha se do të hetojë ngjarjen. Përplasja ndodhi rreth orës 14:00 me orën lokale (04:00 GMT) përgjatë një brezi turistik të njohur si Plazhi kryesor, rreth 75 km (47 milje) në jug të Brisbane.

Gary Worrell nga policia e Queensland tha se ngjarja mund të ketë ndodhur teksa një helikopter dukej se po ngrihej ndërsa tjetri po ateronte. Ai tha se katër viktimat dhe tre personat që mbetën të plagosur rëndë ndodheshin në të njëjtin avion.

“Është një skenë e vështirë. Për shkak të zonës që ndodhet, në bregun e rërës, ishte e vështirë për të fituar akses, për të çuar shërbimet tona të urgjencës në vendngjarje për ta menaxhuar atë siç duhet.", thanë autoritetet.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median