Përplasi për vdekje me gomone Jonada Avdinë një vit më parë, Arjan Tase merret i pandehur! Nën akuzë edhe 8 policë

VLORË- Më shumë se 11 muaj ju deshën prokurorisë së Vlorës të hetojë për vdekjen tragjike të 7-vjeçares Joana Avdiaj që lahej në plazhin e Potamit në Himarë, 2 gushtin e vitit 2022.

Ish-efektivi i policisë Arjan Tase që lundronte me skaf erdhi buzë deti dhe e përplasi për vdekje të voglën. Organi i akuzës e mori zyrtarisht të pandehur ish efektin, që tashmë do të përballet me drejtësinë për akuzën e vrasjes me dashje në mënyrë indirekte. Për këtë vepër penale, parashikohet dënim maksimal deri në 15 vite burg.

Sipas Prokurorisë, Tase nuk ka respektuar zonën e kufizuar për pushuesit, e cila nuk duhet të kalohet nga mjetet lundruese, dhe ka bërë manovër të gabuar gjatë drejtimit të skafit, duke përplasur për vdekje 7-vjeçaren në plazh, disa metra larg bregut.

Në bankën e të akuzuarit do të ulen edhe 8 policë të tjerë për shpërdorim detyre, që Prokuroria e Vlorës i gjen me përgjegjësi për vdekjen e pushueses për shkak të masave që duhej të kishin marrë për sigurinë në plazhe gjatë sezonit turistik.

Bëhet fjalë për shefin e kufirit në Vlorë, shefin e Policisë Kufitare në Dhërmi, 3 efektivë me detyrë trupa shërbimi në mjet lundrues, të ngarkuar me kontrollin e vijës bregdetare në Dhërmi, specialisti i rendiy në Komisariatin e Himarës dhe 2 përgjegjës dhe punonjës të Policisë Bashkiake të Himarës.

Joana Avdiaj jetonte jashtë shtetit me familjen, por ishte kthyer në atdhe për pushime. Tase më herët ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por ish-kryepolici Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Për këtë ngjarje u shkarkua i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës.

Konkretisht akuzohen për shpërdorim detyre:
-Fatos Muka - shef i sektorit të kufirit, Vlorë
-Neritan Buzi - shef stacioni i Policisë Kufitare, Dhërmi
-Lavdosh Alushaj - trup shërbimi kontrolli në bregdet
-Bardhyl Mahilaj - trup shërbimi kontrolli në bregdet
-Kristi Halili - trup shërbimi kontrolli në bregdet
-Adhurim Duraj - specialist rendi në Komisariatin Himarë
-Bardhosh Alikaj - punonjës i Policisë Bashkiake Himarë
-Altin Bunaj - punonjës i Policisë Bashkiake Himarë

Si ndodhi ngjarja?
Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht 2022 në Plazhin e Potamit në Himarë, ku 7-vjeçarja Jonada Avdia, u godit për vdekje nga një gomonja me drejtues policin Arjan Tase, teksa ajo po lahej në det. E mitura u përplas fillimisht nga pjesa ballore e gomones dhe më pas trupi i saj është prerë nga helikat duke ndërruar jetë në vend. Fëmija, me origjinë nga Tropoja jetonte jashtë shtetit me familjen e saj në Angli, por ishte kthyer në atdhe për pushime. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Për këtë ngjarje është shkarkuar i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë Kufitare të Vlorës, si edhe inspektorët përgjegjës.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Grupi: 11/07/2023 15:32

  Neni 76 i Kodit Penal ka vetem akuzen per Vrasje me dashje dhe nuk ka nenpika a,b etj. Nga e nxorren prokuroret kete " ne menyre indirekte"? Po per shperdorim detyre do akuzohet? Po per veprime arbitrare do akuzohet? Mos ti pranohet gjykimj i shkurtuar dhe te denohet si e meriton. Vilen me cfare parash e ka blere? Hetim pasuror eshte bere apo asgje?

  Përgjigju
 • Himarioti: 11/07/2023 15:24

  Po shefi I Himares Viktor Llogo nuk pse nuk akuzohet? Apo Viktori sherben mafies dhe nuk duhet prekur

  Përgjigju
 • Nini: 11/07/2023 14:51

  Fatos Muka, nje i korruptuar qe bridhte me makina te shtrenjta, nje cope fshatari pa pike kulture. Harbut, i eger dhe plehre. Kurse per Tasen, ish shefin e mafiozeve blu te Jugut, s’ke ç thua! Ai duhet të marri denimin maksimal ! Nje plehre duhet të mbyllet ne kazan !

  Përgjigju
 • Popull: 11/07/2023 14:10

  A thua te vihet drejtesi ndonjehere ne kete vend? Engjelli vogel erdhi per pushime dhe nje plehre qe kapardisej maje skafit i mori jeten. Te kalbet ne burg pisi. Burgim te perjetshem meriton.

  Përgjigju
 • Xxxxxx: 11/07/2023 13:52

  O zot nje engjell nderroi jet o zot pse Kujtoj gjithmon ket ngjarje..ai legen polic 25 ta denojn pleren ..

  Përgjigju
 • ILIRI: 11/07/2023 12:07

  Të shohim tani se a do të vejë drejtësia në vend?Të shohim sa funksion shteti, prokuroria, drejtësia në këtë vend?Të mos flasim pastaj për policinë tone të përbërë nga injorantë e të korruptuar nga bishti,dhe mbushur me kriminelë nga koka.Sa herë e kujtoj atë ngjarje më rrënqet mishi,qoftë në parajsë engjëlli I vogël, dhe mallkimi I Zotit rëntë mbi ķriminelin që ishte veshur e armatosur nga shteti.

  Përgjigju
 • Gaxhiva: 11/07/2023 11:54

  E mor Fatos Muka qe fryheshe me foristraden e kufirit lart e poshte shiko si vjen rrota

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Më shumë se 10 mijë njerëz kanë mbërritur në Britani që nga fillimi i vitit, sfidë e madhe e kryeministrit Sunak para zgjedhjeve

Më shumë se 10 mijë njerëz kanë mbërritur në Britani që nga fillimi i vitit, sfidë e madhe e kryeministrit Sunak para zgjedhjeve