Carlo Bollino: Përse opozita, në vend që të shpikë vota të vjedhura, nuk pyet veten për votat e humbura? 

Carlo Bollino: Përse opozita, në vend që të shpikë vota të vjedhura, nuk pyet veten për votat e humbura? 

Lexoj kudo opinione të dëshpëruara të shumë analistëve të opozitës që për muaj të tërë shpresonin që me 14 maj Rama të humbte, mirëpo të hënën në mëngjes u zgjuan në makthin e një disfate të ripërsëritur. Pastaj lexoj se po këta analistë, për të justifikuar humbjen, gjejnë strehë në alibinë e përjetshme të manipulimeve, të zgjedhjeve të vjedhura, të makinës elektorale të ndërtuar nga PS që duket e pamposhtur, të patronazhistëve, të app në celularë, të favoreve të bëra nga qeveria e kështu me radhë me një listë të pafundme justifikimesh. Kështu, kam dy pyetje për të bërë: Me të vërtetë besojnë se standartet e zgjedhjeve të 14 majit ishin më të këqija se ato të 2013, kur Edi Rama dhe Ilir Meta fituan zgjedhjet duke i dhënë shuplakën e famshme të 1 milion votave Sali Berishës, i cili në atë moment kontrollonte çdo pushtet të Shtetit? Dhe, vërtetë besuan se mund të fitoheshin zgjedhjet me Sali Berishën si lider, i mundur më pak se 24 muaj më parë në zgjedhjet politike kur ishte akoma me Lulzim basha në krye të një force politike të bashkuar? 

Analistët e opozitës e kanë zakon të qahen dhe përfundimi ku arrijnë përherë është se faji është i Edi Ramës që nuk ia dorëzon vullnetarisht pushtetin kundërshtarëve. Kujtoj pragun e votimeve të vitit 2021, ku shumë e konsideronin arrogant sepse pretendonte mandatin e tretë, si të thuash që në Itali Demokracia Kristiane të vendoste të tërhiqej pas 8 viteve në vend të 45 viteve që qëndroi në pushtet duke fituar zgjiedhje. Çështja që iu rrëshket këtyre analistëve të salloneve televizive është se zgjedhjet fitohen duke grumbulluar më shumë vota, jo duke humbur edhe ato që kanë. Është fakt se nga 2013 deri më sot Partia Demokratike ka humbur në mënyrë të vazhdueshme një pjesë të madhe të votave që kishte mbledhur, ndryshe nga Partia Socialiste që pas një hemorragjie të parë, ka mundur më pas të ruajë deri sot pjesën më të madhe të elektoratit të saj. Ç’faj kanë Edi Rama dhe Partia Socialiste që PD humbet vazhdimisht copëza konsensusi? Ç’faj kanë socialistët nëse me 14 maj  mbi 200.000 shqiptarë që në 2021 kishin votuar për PD ose për LSI nuk u paraqitën në votime, ndërsa gjithë zgjedhësit socialistë e bënë? Ku qëndrojnë manipulimet elektorale nëse PS fitoi jo se ka shtuar votat, por sepse i ka humbur kundërshtari?

Po përsëris atë që them prej vitesh. Nuk është mazhoranca ajo që duhet të ndihmojë rotacionet, por duhet të jetë opozita t’i fitojë ato. Manipulimet mund të modifikojnë përqindje të vogla, jo të përmbysin një rezultat dhe këtë ma konfirmojnë ekspertët e Partisë Demokratike. Një rotacion pushteti është i mundur vetëm duke përmbysur trendin e konsesusit. Socialistët numerikisht, për shumë arsye historike dhe sociale, kanë më shumë vota militante se Partia Demokratike. Një kusht i domosdoshëm që opozita të fitojë, pra, nuk është vetëm ai i ruajtjes së votave që ka, por edhe t’i shtojë duke bindur të ashtuquajturin elektorat gri, pra të moderuarit.  Atëherë, me të vërtetë analistët e opozitës besojnë se Sali Berisha dhe Ilir Meta me gjuhën e tyre të zjarrtë dhe kërcënimet (deri edhe anti-amerikane), mund t’u pëlqejnë zgjedhësve të moderuar? Përse, në vend që të shpikin alibitë e zakonshme që prej kohësh nuk i beson më njeri mbi votat e vjedhura, opozita dhe analistët e saj nuk fillojnë një refleksion të ndershëm mbi votat e humbura?

xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Besa: 17/05/2023 15:06

  Komplimente z Bollino per analizat qe beni!Eshte e nevojshme qe kryeministri te beje nje pastrim te disa prej kuadrove qe e ndotin PS.Raste re tilla ka plot ,si ai i zv.ministres V.Bello qe prishin imazhin jo vetem me shperdorimin e detyres por edhe punen e dobet dhe jo te sinqerte ne PS

  Përgjigju
 • Cubel breca: 17/05/2023 11:33

  Jo Bolino si kan humbur, ja vodhen te shkretit,oh sa gjynah vetem ketij ja bejn me hile. Por interesante deri rreth ores 24 ka fitore te pa par ndonjeher,me kalimin e oreve fillojn vjedhjet dhuna presionet e cfar nuk i ndodh ketij te shkretit nga 10 vjet. S'ka faj se u mesu me qyl nga 30 e ca vjet. Ne 1992 ja dha ramiz alia,mir beri per kohen,ne 1996 e mori me dhun dihet boterisht cfar beri,ne 2005 ja dha fatos nano,ne 2009 ja dha ilir spiuni. Mjaft me s'ka qyl Cubi i gjate e do gjith per vete. Aty te rrini rrugeve. Tani do ishte mir ta shikonim pas hekurave pas gjith atyre qe i ka ber shqiperis ky kriminel.

  Përgjigju
 • alfred: 16/05/2023 20:48

  Komentoj shumë herë për artikujt e Bolinos ,gjithmonë analizë intelektuale, i saktë në argumenta me mendime të qarta .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ndodh për herë të parë, Botërori 2030 do zhvillohet në 3 kontinente! Udhëtime 20 mijë km për skuadrat

Ndodh për herë të parë, Botërori 2030 do zhvillohet në 3 kontinente! Udhëtime 20 mijë km për skuadrat