Pinguini ‘super i rrallë’ i Antarktikut gjendet në Zelandën e Re, paralajmëron për klimën

Pinguini ‘super i rrallë’ i Antarktikut gjendet në Zelandën e Re, paralajmëron për klimën

Pinguini i rralle Adelie

Një pinguin i rrallë Adelie, vendas në Antarktik, ka përfunduar 1800 milje larg shtëpisë në Zelandën e Re. Pinguini i Antarktikut e ka bërë udhëtimin nëpër ujëra të akullta dhe ka përfunduar në plazhet e Zelandës së Re juglindore.

Pinguini, të cilin vendasit e kanë quajtur Pingu, u pa në pamje të humbur dhe të vetëm në Birdlings Flat në atë që është vetëm incidenti i tretë i regjistruar i një pinguini Adélie që shkonte në Zelandën e Re, raporton.Sipas BBC, banori lokal Harry Singh ishte i pari që gjeti Pingun dhe në fillim e ngatërroi atë me një 'lodër të butë' derisa pinguini lëvizi kokën.

Zogu i rraskapitur 'nuk lëvizi për një orë' dhe Singh ishte i shqetësuar se mund të sulmohej nga kafshë të tjera ndërsa ishte shtrirë në plazh. Duke parë se Pingu ishte i uritur dhe i dehidratuar, shpëtuesit e ushqyen përpara se ta lironin përsëri në det me shpresën se ai do të jetë në gjendje të gjejë përsëri rrugën e kthimit në shtëpi.

Shpëtimtari i pinguinit Thomas Stracke tha se kishte pasur biseda për fluturimin e Pingut përsëri në Antarktik, por fatkeqësisht kjo nuk ishte e mundur. Ardhja e Pingu përbën një shkak për ndryshimin e klimës pasi pinguinët Adélie jetojnë ekskluzivisht në Antarktik dhe ekspertët shqetësohen se mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e pasojave klimaterike.

Profesori i Universitetit të Otagu, Philip Seddon tha se udhëtimi i Pingut ishte 'super i rrallë' dhe se nëse mbërritja e pinguinit në Zelandën e Re nuk do të ishte e rastësishme, mund të ishte një shenjë e jo mire për të ardhmen e klimës.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

OKB: Dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur mbërrijnë në pikën kufitare Rafah

OKB: Dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur mbërrijnë në pikën kufitare Rafah