Pirro Dhima debaton publikisht me gazetaren e njohur: S’jam me origjinë shqiptare, jam grek i lindur në Shqipëri

Gazetarja Elena Akrita dhe Pirro Dhima

Një artikulll i gazetares greke qe mburrte ish- peshengritësin shqiptar Pirro Dhima, i cili ka garuar me pas për Greqine duke fituar dhe medalje, ka sjelle nje keqkuptim nga ana e ketij te fundit, duke shkaktuar dhe reagimin e tij publik!

“Unë jam një grek i lindur në Shqipëri”, kjo ka qenë përgjigja që Pirro Dhima i ka dhënë gazetares greke Elena Akrita, lidhur me një artikull që kjo e fundit kishte shkruar për Agimin e Artë, dhe ku e cilesonte Pirro dhimën me origjine shqiptare!

Shtangisti ish-kampion bote, ka mbajtur qëndrim të fortë kundër organizatës neo-naziste, që arriti të hynte edhe në parlamentin grek.

Por në një artikull të ditëve të fundit, pasi Agimi i Artë u shpall ogranizatë terroriste, gazetarja e përshkruante Piro Dhimën si “kampioni ynë me origjinë shqiptare”.

“Kujtojmë Piro Dhimën në 2014, kur deputeti Nikos Michos ngrihet dhe kërcënon të godasë me shuplakë Petros Tatsopulos, Dhima në atë kohë deputet i PASOK ngrihet në këmbë dhe i bllokon rrugën, duke i thënë, mos të bëjë as edhe një hap tjetër.

Kampioni ynë me origjinë shqiptare në atë moment i dha një leksion demokracie parlamentit grek”, shkruan gazetarja Akrita.

Por mesa duket Piro Dhima nuk e ka pritur mirë këtë përshkrim dhe ka replikuar menjëherë.

Në mesazhin tij dërguar gazetares, Elena Akrita, Dhima theksoi:

“Më lejoni vetëm një korrigjim. Unë nuk jam me origjinë shqiptare, jam një grek i lindur në Shqipëri. Një fëmijë i pakicës. Sigurisht që besoj se është e paqëllimshme ajo që keni shkruar. Gjithsesi doja ta theksoja”, shprehet Dhima.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Covid-19, a e përballojmë dot një mbyllje të dytë?

Komento

Komente

 • labi: 21/10/2020 00:02

  vetem nje rrembythje si ty do ta bente nje gje te tille e te mohoje vetveten, megjithate nese e ndien veten grek me vjen mire qe jeton ne greqi dhe rri atje me greket e tu, por sa per shqiperine do ishte mir mos ta hapje gojen dhe as mos te shkelje me madje ne janine e ketej mos te dukesh kurre, thone qe grek i mire eshte nje grek i kthyer ne grek (grekofon) por dhe thone qe greku me i mire e do ne lule te ballit keshtu qe paç fat, dhe mos harro çdo te diel te papui ne kishe se te rregullon ai.

  Përgjigju
 • Albo: 14/10/2020 04:20

  Po mire e ka theme ai. Grek eshte I lindur ne himaren qe eshte e shqiperise.

  Përgjigju
 • Dardani Iliri: 14/10/2020 04:01

  Ska gje mos u merakosni ka dashur te thot jam Geg po ska ashu esht e gjith Gegqia

  Përgjigju
 • Enkeledi Kula: 13/10/2020 20:44

  Po ti shtosh emrit dhe mbiemrit një s bëhesh grekë si historia e evangjelos patçamit

  Përgjigju
 • Fred Dula: 13/10/2020 16:06

  Fuck you cunt.Ta Çifsha gjakun tan.Me t pas ktu ku jam un se gdhin mèngjesin,për 5lek t Grekut shet nënshtetsin.Tradhtar I kombit Shqipris, vllai I Amet Zogut.

  Përgjigju
 • Perci: 13/10/2020 13:59

  Një njeri që heth vendin e vete poshtë Car ti them tjetër unë jam rritur këtu në Greqi por shqiptar jam se kam njerëzit e mi atje dhe nuk e nderroj kam lindur shqiptar dhe do vdes shqiptar

  Përgjigju
 • Meni: 13/10/2020 12:10

  Pirro është puro Grek. Mos e dhjesim dhe ne si Serbët që thonë që Skënder beu është serb.

  Përgjigju
 • Tirana: 13/10/2020 11:16

  Shum keq shoqeria shqiptare qe merret me historin e piro dhima ..ai ashtu ndihet grek ,perse duhet te arrijm ne si shoqeri te ofendojm piron ..o njerez europa po bashkohet edhe nuk do merret njeri nga je ti e nga jam une ..tregouni te kulturuar dhe i vini gishtin kokes ..prezantimi per pese vjet nuk behet shqipare italjan apo grek ..prezantimi do behet jam europian ..!

  Përgjigju
 • ANGLIA: 13/10/2020 10:42

  O “VELLEZER dhe motra” e futa me thojza se kto motra Shqipetare kurverojn akoma ne Europe, nga “Ju” ose Ne me qarte Patriotet Shqiptare qe ne 97 I vume pushken njeri tjetrit, dhe akoma spo ja ndajm. Nejse, se hyra thedhe. Ikni ore merruni me veten, cju plasi bytha nga esht e kush esht. QENI LEH ATY KU HAN..... Pi ju pse KAKARISNI se kuptoj ..... dhe UNE ne kete rast, Po hë thuaj, qe deshe! Yttttt rracmuta andej, kendej e matan e pertej

  Përgjigju
 • AKIL: 13/10/2020 08:30

  VLERAT E PRO DHIMES NUK I DINI NUK DINI AS TE MIRAT QE KA BER PER SHQIPTARET NE GREQI. THJESH DASHURIN PER VENDLINDJEN NUK MUND TA SHFAQESH NE ATE VEND.

  Përgjigju
  • Fred Dula: 13/10/2020 16:13

   O t QYFSHA Ropt tan atyne q thojn jemi Grek q ka lindur n Shqipri. Fuck you. Si boksieri thot me plot goj jam Shqiptar me plot goj.

 • asl: 13/10/2020 08:19

  E cben paraja shokeni ne 1992-1994 vetem nga COCA-COLA si sponsore mori 180.000000 dhrahmi.Konkluzioni nuk do shume per ta kuptuar.Me vjen keq se ka jetuar ne kryeqytet dhe dinte pese gjera me teper.

  Përgjigju
 • Ilo: 13/10/2020 07:22

  Mbiemrin e ka Dhima ose troc " i dhjeri "...! Mbiemrat tregojne shume nga karakteri i secilit fis ne cdo zone te Shqiperise! E ky nuk kishte si ti bente bisht mbiemrit por vetem ta konfirmonte ate duke thene qe eshte grek...! Iku koha kur Shqiptaret deklaroheshin greke per nje tas qull e ky e ka ngrene corben e prishur heret dhe nuk ka me sherim me cfare duket!

  Përgjigju
  • Fado: 13/10/2020 13:50

   Po sipas teje ata sportist apo artist qe e kan mbiemrin si:Azis Saliu,Fadil Vokri,Xhevdet Peci,Era Istrefi,Dua Lipa etj...!!!??

  • Xha bako: 13/10/2020 08:57

   Jeni te pafytyr qe mohoni vendin per mirqenjen qe keni krijuar aty ku jeni e vertet qe shqiperia sdo ta jepte kte mundesi por kjo sdomethen ta mohosh gjithsesi nj dit jo ti por ndoshta femijet e tu do thon qe jemi shqiptare skam pse e shaj rracen tende sepse nuk I njoh. Thjesht ti me dukesh pa karaker per arsye se greqia te perdor per interesat e saj djallzore dhe te shiste shi grek nderkoh qe gjith populli e di qe je shqiptar nga himara. Dhe himara esht SHQIPTAREEE MEGJITHAT VATANI NJERZ ME ZOR SMBAN je shum I vogel para nj shqiperie te Madhe qe po ngrihet e do ngrihet e verteta vonon por S'harron nj dit do dalin ne shesh gjith te palarat e greqia tende ne shesh siç she po dalin perdit qe mos ti futemi asaj tem per te shar greqin e paç me jet o djal e te rroft ishalla te ta shperblej nj dit mema greqi kte deklarat q sapo I ke ber....

 • Pirro: 13/10/2020 05:45

  Emo se gjynah , nga halli e fukaralleku e ka , shyqyr qe u be rehat

  Përgjigju
 • Bjondo: 13/10/2020 05:40

  Ore injorant me dy klase shkolle , nenshtetesia merret aty ku lind , dhe meqe ke lind ne tirane quhesh nenshtetas shqiptar, ndersa origjina merret andej nga i ke prinderit , dhe origjina e larget nga jane gjysherit ... Pra ti je shqitar me origjine greke ose gjysme greke. Por kur e mohen vendlindjen quhesh vec grek , se kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes por vec tek ato qe emigrojne ne greqi

  Përgjigju
 • Arlind: 13/10/2020 02:35

  Ti ke fytyr alvanozi o i ndyr

  Përgjigju
 • Kuq e Zi: 13/10/2020 01:23

  Ah more Pirro i dhim e dhjeve fare o i dhimi Pirro. Ke qën Pirro dhima por tash u bëre mut fare o i degjeneruar edhe i pafytyrë. Këlysh i ndyrë, Arbëreshët në Itali kanë mbi 500 vjet të emigruar che mbi 7 breza, se atëhere njerëzit jetonin reth 65-70-75 vjet.!!! Dhe sot i thonë botës që jan shqipëtarë edhe që jan Krenar të jen shqipëtarë. E mbrojn akoma gjuhën shqipe dhe ju mësojnë edhe pasardhësve brez pas brezi. Ti hahaha je shqipëtar puro more hajvan. Nji rracë të keqe si e jotja Shqipëtarët dhe shqipëria nuk i do.

  Përgjigju
  • Komoni: 13/10/2020 11:47

   Rrofsh sa malet e nënës Shqipri, sepse ke bër koment më vend, çofsh i bekusr nga Zoti, sepse për një cop buk nuk shitet kombi dhe atëdheu. Kudo dhe kado duhet të mburremi se jem SHQIPËTAR, dhe aë jem bitë e SHQIPËRIS. RROFT KOMBI SHQIPTAR.

 • Aleksander leka: 13/10/2020 00:57

  Kur lexoje cfare shkruani per Piro Dhimen me vjen keq per injorancen qe keni.Kam qene nga klasa e pare deri ne klas te tete me te.e kemi thilluar shtangen bashke ne klasen e katert.eshte greke i lindur ne shqipri.gjyshja e tije nuk dinte shqipe.jame krenare qe e njoh dhe te jemi krenare qe e kishim.respekte

  Përgjigju
 • vera: 12/10/2020 23:43

  Shqiptar je o pirro mos e moho,,kthehu ne shqiperi para se te marrin greket me shqelma....

  Përgjigju
 • Amelia: 12/10/2020 23:20

  Pirro ka shume te drejte .Kur ishte ne Shqiperi I thoshin greku e tani verteton edhe ai ate qe I thoshin. Familja e tij eshte me prejardhje greke. Besoj se shumica e te rinjve shqipetare nuk duan te thone jemi shqipetare! Pse????? Kemi nje qeveri per ne plehra.

  Përgjigju
  • Klodian: 13/10/2020 14:45

   Per qeveritaret dhe e themi qe sduam te jemi shqiptar,por me gjak e me zemer jemi shqiptar

  • Koli: 13/10/2020 07:42

   Ti Amelia meso njehere mire historine e himares origjinen e te gjithe himarioteve dhe pastaj shkruaj dhe jep mendimin tend neper komente

 • Mos kini inat: 12/10/2020 23:14

  Ju mendje shqiptaresh te prapambetur, Greqia e beri te famshem, milioner qe ska nevoje te punoj sa te jete gjalle, ka siguruar familjen me sport. Ate qe i ka ofruar Greqia kurre skishte per tja arritur ne Shqiperi. Ju mereni me llafe. Shikoni se po ju shkelin me kembe 5-6 veta qe kane 30 vjet ne pushtet dhe se hapni gojen, mos u merni me Piron, meruni me gruan e Lul Bashes qe refuzoj te jete me pashaporte shqiptare, meruni me femijet e Ilir hajdutit dhe Mona çizmes qe femijet skane pashaporta shqiptare por angleze, meruni me ata qe jane ne parlament qe 90% femijet e tyre jane jashte dhe sduan te kthehen. Mbetet akoma primitiv sot qe jemi ne 2020. Cfare sferash kane arritur ata qe meren me sport ne Shqiperi??? Asgje skane arritur. Behen me fame boterore sa lene ate vend. Futbollistet kushedi sa muaj kane pa u paguar, sa firmosin ndonje kontrate jashte Shqiperise behen mbret. Dhe ata qe jane ne Shqiperi duan te ikin sa me shpejt sikur tju jepet nje mundesi. Mire ben qe thote jam grek. Ajo toke e beri kush eshte sot. Mos kini inat dhe sa per dijeni si rruhet fare cfare komentojn disa ordiner. Kush e lexon komentin tim dhe mendon si mua zoti e bekofte, kush shan e dini vete ju, robt.

  Përgjigju
  • Ari: 13/10/2020 11:34

   Fjale me vend per Piron. Nuk shohin veten shqiptaret qe po mbyten nga qeverei hajdutesh e plerash,po shohin ata qe jane rregulluar jashte shtetit.Shqiperia nuk u be dhe nuk ka per tu bere kurre vend me vlera. Nuk flas per token dhe malet shqiptare, por per njerezit qe shtypen nga qeverite dhe nuk ngrihen per te drejtat e tyre,per jeten e tyre, per nje te ardhme te sigurte te femijeve te tyre. Po meren me llafe qe i mer era. Fat pac Piro dhe gjithe shqiptaret kudo ndodhen neper bote

  • Flor: 13/10/2020 09:45

   Ta boftë Zoti halllùllll... FiksFare...)

  • mimo: 13/10/2020 03:28

   hallall jam me ty,,,robt kush na shan

 • Haha: 12/10/2020 23:04

  Bravo Piro, je krenaria e Greqise, Σαγαπαμε

  Përgjigju
 • Afrim: 12/10/2020 22:55

  Ca problemi ka qe Pirro deklaron qe eshte grek?! Ai keshtu e ndjen. Besoj qe shume femije emigrantesh neper bote e quajne veten si pjestare te atyre shteteve ku jetojne, e mbase se pranojne qe jane shqiptare. Eshte detyra e shoqerise shqiptare ti beji ata krenare qe jane nga vendi jone.

  Përgjigju
 • Leci: 12/10/2020 22:45

  Ashtu Si ka mbiemrin eshte me Te vertet Piro I dh*me

  Përgjigju
 • Hapu dhe: 12/10/2020 22:41

  Greqia eshte nje histori e ngritur mbi falsifikime dhe mashtrime dhe termi grek eshte i shpikur, nuk ka grek por shqiptar qe jetojn ne ato territore te ashtequajtur greqi. Para 1821 nuk eshte njohur kurre emri greqi

  Përgjigju
  • Haha: 12/10/2020 23:03

   Ik se me shkrive, historine e Greqise nuk e arrini as per 1000 vite, shqiptare te ndyre, raca me e urryer e evropes

 • Njoni: 12/10/2020 22:35

  Pirro sa të rrosh do mësosh, juridikisht ti ke nacionalitet shqipëtarë (se ke lindur në shqipëri) dhe origjinë greke (meqë e thua ti) ndërsa moralisht je mosmirnjohës i vobektë dhe i pafytyrë. Bëj më kollaj mik një grek sesa një mosmirnjohës të pafytyrë si ti.

  Përgjigju
  • Enkeledi Kula: 13/10/2020 20:38

   Një ditë do nderroj mëndjen por do të jetë vonë

 • Jorgo: 12/10/2020 22:29

  Ik ore mallaga se nuk je grek ti je tradhtar Alvanos

  Përgjigju
 • Vloreee: 12/10/2020 22:25

  Oidjojot ska grege as ne athine.... ti na ana e nenes mos je nga kreta...popopo

  Përgjigju
 • VISI: 12/10/2020 21:30

  PSE E JEPNI LAJM KETE RRACE MUTIN

  Përgjigju
 • Pirro loqja: 12/10/2020 21:07

  Nenen e ka himariote, baben puro shqipetar, I lindur dhe rritur deri 25 vjec ne tirane. Ca greku je ?! Po shume mire thua, se me kte shet plere, As ne sdo donim te ishim.

  Përgjigju
  • Klaudio Vlore: 13/10/2020 08:43

   Sakte. Piro po pse ore file. E bere me plan ti piroo? Do te vazhdosh akoma me poltika? Tani te duan me shumee grekt ty pirroo? Aaa malaka malaka

  • Kari: 12/10/2020 22:14

   Ju flisni per Grekët që janë racists por ju jeni më shumë se ata

  • Edmond: 12/10/2020 22:11

   Ti pirro thimo je nji grek ih shitur si shum shqitar të tjer si ti ka shum prandaj mos uh merzit shum .sepse shqiperia njerzit qe mohojn qakun eh tyre .nuk ih don në Brenda vatanit .sepse këto njerz jan më të shtirshem se vet djalli×

Lajmi i fundit

John

Elita e artit shqiptar shpreh ngushëllimet për shuarjen e Avni Mulës