Pite të mbushura nga zonja Albana

Pite të mbushura

Përbërësit:

 • 500 gr miell
 • 250 ml ujë të ngrohtë
 • ¼ lk sodë buke
 • 200 gr djathë
 • 200 gr sallam ose salçiçe
 • 2 speca (jeshil dhe të kuq)
 • 1 domate
 • 1 vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper, rigon
 • Vaj bimor

Përgatitja:

Në një tas vendosim miellin, sodën e bukës, pak kripë dhe ujin e vakët. E punojmë mirë brumin dhe e lemë të pushojë. Ndërkohë kaurdisim për pak minuta sallamin ose salçiçet të prera ne fetëza, specat dhe domatet në kubikë. Shtojmë një vezë dhe djathë të grirë kaçkavall. Brumin e pites e ndajmë në dy pjesë dhe më pas hapim dy petë mesatare. Shtrojmë një letër pjekje në tavë, vendosim petën e parë, hapim mbushjen, e nivelojmë mirë dhe e spërkasim me majdanoz dhe djathë të grirë. Vendosim petën tjetër, rregullojmë anësoret dhe e vendosim piten të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë