Pjesë e listës së kriminelëve më të kërkuar, shqiptari Edinjo Pulti i akuzuar për vrasje në Luksemburg u dërgon e-mail mediave: Po më bezdisni

Pjesë e listës së kriminelëve më të kërkuar, shqiptari Edinjo Pulti i akuzuar për vrasje në Luksemburg u dërgon e-mail mediave: Po më bezdisni

Edinjo Pulti

Nuk jam vrasës dhe nuk kam pasur kurrë armë. Shtypi hapi akuza të rreme dhe policia as donte ta dëgjonte. Kështu shkruan Edinjo Pulti, i cili ka qenë në listën e kriminelëve më të kërkuar të Evropës që nga nëntori i vitit 2021, në një email drejtuar disa organeve të shtypit, përfshirë Luxemburger Wort .

Edinjo Pulti është në kërkim për disa vrasje në tentativë më 2 gusht 2020 në Petange. Atë mbrëmje, dy grupe rivale njerëzish përballen me njëri-tjetrin në një restorant dhe në mes të rrugës, sulmojnë me dhunë njëri-tjetrin dhe nisin një ndjekje nëpër rrugët e qytetit, e cila përfundon me një përplasje kokë më kokë të shkaktuar qëllimisht.

42-vjeçari, akuzohet se ka goditur vazhdimisht dy burra me thikë. Sipas policisë, njëri prej viktimave ka pësuar lëndime të rënda në pjesën e barkut. Prej janarit të vitit 2021, ai është subjekt i një urdhër-arresti europian dhe ndërkombëtar me urdhër të gjyqtarit hetues përgjegjës për hetimin.

I dyshuari, i cili ka jetuar për herë të fundit në Nancy dhe i cili u zhduk pas faktit, mund të gjendet në vendin e tij të lindjes, Shqipëri. Madje në shkurt të këtij viti ai u arrestua nga policia vendase, por duhej të lirohej për mungesë marrëveshjeje ekstradimi.

Qortime ndaj policisë dhe shtypit

Pothuajse në të njëjtën kohë, rrethimi i të kërkuarit informoi Luxemburger Wort se Pulti ishte i dëshpëruar, se ishte i kërcënuar dhe se kishte muaj që po përpiqej të kthehej në Luksemburg. Ai donte të përballej me akuzat. Por, kjo nuk ndodhi kurrë. Edinjo Pulti vazhdon t'i shmanget kontrolleve të autoriteteve të ndjekjes penale të Luksemburgut.

Të mërkurën, ai dërgon një e-mail në Luxemburger Wort . Ai identifikohet aty me një kopje të pasaportës dhe saktëson se ka kontaktuar policinë e Luksemburgut për t'u dhënë hetuesve shpjegime për ngjarjet. Megjithatë, këta nuk do t'i kishin dhënë pëlqimin. Për këtë arsye ai u ka dërguar hetuesve një deklaratë me shkrim ku sqaron më shumë detaje për “të vërtetën e kësaj ngjarjeje”.

Hija e frikshme e mafies shqiptare

Ai i shkruan Wort -it dhe mediave të tjera, lista e marrësve të e-mail-eve të të cilëve është e dukshme: “Lajmet tuaja të rreme po qarkullojnë kudo nëpër media, gjë që ka lejuar shkatërrimin e imazhit tim dhe shqetësimet e konsiderueshme të familjes sime”. Sipas tij, mediat e kanë të lehtë të përhapin “informacione të pasakta me klikime”. Por, edhe ata duhet të jenë të vetëdijshëm për pasojat e veprimeve të tyre, shtoi Edinjo Pulti. Dhe për të shtuar: “Shpresoj shumë që pasi hetuesit të zbardhin gjithçka ka ndodhur, ju ta publikoni ngjarjen si të vërtetë dhe të tërhiqni akuzat e padrejta që keni publikuar ndaj meje. »

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

1 vit nga sundimi i talebanëve në Afganistan, pika e kthesës për historinë e vendit dhe lidhja me Shqipërinë

1 vit nga sundimi i talebanëve në Afganistan, pika e kthesës për historinë e vendit dhe lidhja me Shqipërinë