Pjesë nga dosja italiane: Ja kush është Ilir Kulla, këshilltari i Metës që porositi fushatën denigruese kundër Ramës

Këshilltari i Presidentit Ilir Meta, Ilir Kulla doli në hetimet e anti-mafies italiane se ishte ai që kishte porositur lajmin e rremë me kontenierët me mbetje për të rrëzuar qeverinë Rama. Por kush është Ilir Kulla sipas italianëve? Nga dokumenti që kanë përgatitur figura e tij paraqitet në këtë mënyrë.

"Ilir Kulla lindur në Shqipëri në 19 mars 1974 është një personazh politik i njohur në Shqipëri, ekspert sigurie dhe analist gjeopolik me raporte të mira me Italinë në shumë vite. Nga burimet kuptohet që Kulla është këshilltar politik i dy presidentëve Meta dhe Mejdani me zyrë në Këshillin Atlantik.

Kulla gjithashtu ka miqësi me Salah el din Kuftaro, djali i myftiut të madh, autoriteti më i madh fetar në Siri dhe drejtor i ABOU NOUR, fondacioni më i rëndësishëm islamik në Lindjen e Mesme.

Duke pasur marrëdhënie të mira me Romën zyrtare, gjithashtu ai ka qenë një nga ndërmjetësit për lirimin e dy vajzave italiane të rrëmbyera në Siri" thuhet në dokumentin që publikon Shqiptarja.com.

Pjese nga dosja italiane


Lajmi kryesor:

'Fake News'-i për konteinerët nga Italia në Shqipëri, anti-mafia italiane zbulon skandalin: Lajmi u sajua me porosi të këshilltarit të Metës për të rrëzuar Ramën


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?×

Lajmi i fundit

John

'Si më ndodhi kjo?' Ja pse mund të prekeni nga COVID-19, edhe pasi jeni vaksinuar