Plani i Shëndetësisë i PD-së, Beqja: Shumica e farmacistëve kanë taksa 0, Basha do ua bënte 0.5%

Plani i Shëndetësisë i PD-së, Beqja: Shumica e farmacistëve kanë taksa 0, Basha do ua bënte 0.5%

1612781337_Screenshot3.jpg

Deputeti i PS-së, Ilir Beqja ka hedhur akuza ndaj kryedemokratit Basha lidhur me deklaratat e këtij të fundit mbi mafian e produkteve farmaceutike. Deputeti socialist thotë se produktet farmaceutike vijnë ende nga kompani njësoj si para vitit 2013, kur Basha ishte Ministër i Brendshëm dhe se në atë kohë nuk i përmendte fare. Ndërkohë lidhur me planin e PD-së, Beqja thotë se Basha synon të rrisë taksën mbi farmacistët në 0.5% ndërkohë që ajo është 0.

"Basha thotë se produktet farmaceutike menaxhohet nga mafia e farmacive. Basha ka qenë Ministër i Brendshëm. Importuesit e produkteve farmaceutike janë të njëjta që prej vitit 2013. Ai lejoi që barnat të kushtojnë më shtrenjtë. Tashmë ato janë 40% më lirë dhe me cilësi më të mirë. Lulzim Basha nuk ua tregoi planin e tyre farmacistëve. Shumica e farmacistëve kanë taksa 0 ndërsa Basha do ua bënte 0.5%" - tha Beqja.


Lajmi kryesor:

Kuvendi/ Denaj: Një vit i vështirë, ndihmuam bizneset e vogla! Aeroporti i Rinasit, Balluku: Situata në aviacion prej COVID e vështirë, duhet respektuar angazhimi i koncesionarit të ri


E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Sunny Hill Festival, cilët janë 7 artistët e njohur që iu janë bashkuar deri tani festivalit të Tiranës

Sunny Hill Festival, cilët janë 7 artistët e njohur që iu janë bashkuar deri tani festivalit të Tiranës