'Plehra! Ju llafos unë jashtë'/ Kërcënon gazetarët biznesmeni që sajoi atentatin me të riun në Vlorë (VIDEO)

Romarjo Alliaj dhe biznesmeni i ndërtimit Arben Veliko të arrestuar para dy ditësh pasi inskenuan një atentat me armë zjarri janë lënë në burg sot nga gjykata e Vlorës. Gjyqtarja Herila Çela pranoi kërkesën e prokurorit Alfred Sali duke mos marrë parasysh kërkesën e avokatit për një masë më të lehtë. Ndaj tyre rëndojnë akuzat "Kallëzim i rremë","Mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit" dhe "Largim nga vendi i ngjarjes".

Por, në momentin që kanë dalë para gjyqtares bashkë me të riun me pranga në duar, biznesmeni Veliko ka kërcënuar gazetarët. "Hajde se ju llafos unë kur të dal. Plehra" ishin fjalët e tij kundër gazetarëve dhe operatorëve që po filmonin. Madje në një moment ai ka tentuar që të qëllojë në drejtim të tyre, ndërsa është dashur ndërhyrja e policisë për të normalizuar situatën, e cila ishte e tensionuar deri kur mediat dolën nga salla.

Shqiptarja.com zbardhi sot arsyen e inskenimit të atentatit pak javë më parë. Shtyrja e disa borxheve financiare nga ndërtuesi i pallateve në Vlorë, Arben Veliko, bëri që Romarjo Alliaj të bënte një rol filmi, për inskenimin e kësaj ngjarjeje kriminale, sikur Alliaj të ishte personi i qëlluar me armë.

Kjo do ti shërbente më pas Alliajt dhe Velikos që të largoheshin nga Shqipëria dhe të kërkonin azil politik në një nga vendet e Bashkimit Europian.

Kjo intrigë e vënë në jetë në film aksion mes dy vlonjatëve është bërë në datën 12 maj 2019, në autostradën Vlorë-Fier, ku u qëllua me armë zjarri automjeti, por pas disa javësh ngjarja u zbardh dhe inskenuesit u arrestuan. 

Romarjo Alliraj fillimisht është ndaluar në datë 1 qershor të këtij viti pasi shkeli rregullat e qarkullimit duke u lënë më pas në arrest shtëpie, masë të cilën e theu për t'u prangosur sërish pas dy ditësh, pasi u zbardh ngjarja.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento

Komente

 • mond gorishova: 06/06/2019 15:04

  50 metra e ka shpin nga babalja ben mashtrusi.Topanaja mban vendin e par ne bote per intrigante dhe mashtrusa

  Përgjigju
 • Anxhela: 06/06/2019 13:00

  Te tregohet dhe arsyeja e acarimit te te pandehurt ! Perse A.V reagon ne ate menyre, cfare e ka nxitur aq shume ?! Perse seanca gjyqesore u be e mbyllur per te afermit dhe lejoi gazetaret te ishin prezent ? R.A perse u arestua se bashku me A.V kur ai ishte me arest shtepie, kaq kohe perse nuk ishte kapur ne flagranc shtetasi R.A ?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tetë persona në pranga në Tiranë për kultivim të lëndëve narkotike, mes tyre kryeplaku fshatit dhe dy inspektorë