Plehrat e Tepelenës dhe Memaliajit kërcënim për Parkun Kombëtar të Vjosës! Bashkitë: Presim ndërtimin e landifillit të ri në Delvinë

Në vend-depozitimin e mbetjeve urbane pranë rrjedhës së Vjosës jo vetëm ushqehen derrat por mund të hyjë lirshëm kushdo, shpeshherë duke u vënë flakën.

“Po këtu digjen gjithmonë plehrat dhe shpërndahen deri në lum”, tha banori i zonës.

Volumi i mbetjeve urbane është aq i madh saqë kalon rrethimin e vend-depozitimit duke përfunduar në lumë. Nga Bashkia e Tepelenës nuk ka plan emergjence, pasi pritet që këto mbetje ashtu sikurse të gjithë Qarkut të Gjirokastrës, të trajtohen në të ardhmen në landfillin e Bajkaj në Delvinë.

“Ne nuk e dimë se kur do të nisë depozimi i plehrave në landfillit të ri sepse është një projekti i qeverisë”, tha Besiana Xhafaj specialiste e mjedisit Bashkia Tepelenë.

Më kritike situata është në Memaliaj. Këtu nuk egziston rrethimi. Vend-depozitimi ndodhet gati 200 metra nga rrjedha e Vjosës. Firma që merret me grumbullimin dhe depozitimin e mbetjeve, nuk ka respektuar aspak elementët e sigurisë dhe të trajtimit të tyre.

Në katër bashki qe prek ky lumë i egër, dy prej tyre ende vijojnë të trajtojnë mbeturinat pranë shtratit të Vjosës. Ndërsa në Bashkinë e Përmetit, vendgrumbullimi i trajtimit të mbetjeve urbane është transferuar në Piskovë, pranë një tjetër lumi që derdhet në Vjosë.

Ndonëse trajtimi i mbetjeve për Bashkinë e Përmetit bëhet i organizuar, sërish pranë shtratit të tij hidhen ende mbeturina, siç shihet në pamjet e Report Tv xhiruar në rrugën drejt Lëshicës. Ndërsa në Këlcyrë Bashkia i trajton mbetjet më larg rrjedhës së Vjosës në një vendgrumbullim të përkohshëm.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bim: 01/04/2023 07:43

  Na mungojn attivista qe shkruajn bravo, super, numer 1 ne botte, ku jeni ??

  Përgjigju
 • toni: 01/04/2023 01:23

  nuk behet puna me landfille,,,ne gjirokaster dhe permet duhet te kete 2 inceneratore,,,dhe plastika ,letra,qelqi,,metalet, duhet te riciklohen...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi