Plot 3810 minuta këtë sezon në Itali, asnjë si Strakosha

Thomas Strakosha është lojtari që ka luajtur më shumë në kategorinë kryesore të futbollit italian, i pari në Serinë A bashkë me Alisson të Romës dhe asnjë tjetër: 2610 minuta në fushë dhe asnjë minutë e humbur në këto 29 ndeshje. Por portieri verdhekuq ka pushuar të paktën në Kupën e Italisë dhe ka një diferencë prej pothuajse 500’ me portierin kuqezi, i cili nuk ka munguar në asnjë takim të kupës.

Inzaghi e ka kursyer vetëm dy herë në Europa League, pasi skuadra kishte siguruar kualifikimin. Ai ka luajtur 42 ndeshje në total, 3810’ në portë dhe tani e pret një fazë finale e sezonit ku duhet të bëjë akoma më shumë. Ndërkohë, Lazio lutet që të mos ndodhë gjë, edhe pse klubi ka fituar të paktën 12 pikë falë tij.

Kështu, Strakoshës i duhen bërë komplimentet për rritjen që ka bërë dhe për vazhdimësinë. Edhe mbrëmjen e djeshme ka qenë më i miri në fushë në humbjen 1-0 të pësuar nga Shqipëria në miqësoren me Norvegjinë. Një humbje që do të kishte qenë më e thellë pa pritjet shpëtimtare të Thomasit.

A duhet prokurorëve të SPAK-ut t'u jepet e drejta e rikandidimit?

×

Mero Baze: Mbi përballjen e socialistëve me drejtësinë dhe nevoja për administratën e Shqipërisë në BE