Po arratisej nga Moldavia, arrestohet një nga lideret e partisë pro ruse

Po arratisej nga Moldavia, arrestohet një nga lideret e partisë pro ruse

Marina Tauber , nënkryetarja e partisë opozitare pro-ruse, u arrestua në aeroportin e Kishinauit teksa po largohej nga vendi për në Izrael. 

Avokatët e Tauber thanë se do të provojnë në gjykatë se ndalimi i kongresmenes është i paligjshëm. 

"Ne do të apelojmë edhe një herë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut," u tha gazetarëve një nga avokatët e eurodeputetit, Aureliu Kolenko. 

Sipas mbrojtjes, nuk ka asnjë provë që Tauber donte të ikte jashtë vendit sepse mbante bileta kthimi. 

“Ndaj saj nuk u mor asnjë masë parandaluese dhe nuk iu ndalua të largohej nga territori i Republikës së Moldavisë”, tha Kolenko.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kiev: Nuk dimë për ndonjë ndërmjetësim nga Vatikani, gati për kundërsulm! Për Shtëpinë e Bardhë, ofensiva ruse në Donbass ka dështuar


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës