Po peshkonin në kundërshtim me ligjin, vihen nën hetim 5 peshkatarë në Pogradec

Po peshkonin në kundërshtim me ligjin, vihen nën hetim 5 peshkatarë në Pogradec

Liqeni i Ohrit, Pogradec

5 peshkatarë janë vënë nën hetim pasi po peshkonin në kundërshtim me ligjin një sasi peshku (i llojit klen), i cili me urdhër të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, është i ndaluar për t'u peshkuar në këtë periudhë kohore.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec, në bashkëpunim me Inspektoriatin e Peshkimit, në kuadër të operacionit "Liqeni", për goditjen e veprimtarisë së peshkimit të ndaluar filluan procedimin penal në ngarkim të shtetasve:

- E. P., 38 vjeç, banues në fshatin Memlisht, Pogradec;

- M. J., 34 vjeç, banues në fshatin Hudënisht, Pogradec;

- E. Ll., 49 vjeç, banues në fshatin Hudënisht;

- A. Ll., 55 vjeç, banues në fshatin Hudënisht;

- E. P., 32 vjeç, banues në fshatin Memlisht.

Gjithashtu dy shtetasit E. P. dhe M. J., kanë kanosur për shkak të detyrës, inspektorin e  peshkimit O. Ç., 35 vjeç, banues në Pogradec, i cili ishte duke kryer inspektimin e liqenit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan pajisje të ndryshme për peshkim dhe një sasi peshku i ndaluar për t'u peshkuar. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprat penale "Peshkimi i ndaluar", kryer në bashkëpunim dhe "Kanosja për shkak të detyrës"

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Sot do të merrni vendime të rëndësishme, por marrëdhëna juaj nuk do të shkojë aq mirë, ja çfarë thonë yjet për ju

Sot do të merrni vendime të rëndësishme, por marrëdhëna juaj nuk do të shkojë aq mirë, ja çfarë thonë yjet për ju