Policia aksion gjatë natës në Tiranë, arrestohen 3 persona, njëri prej tyre në kërkim nga Italia (VIDEO)

TIRANË- Forcat policore kanë zhvilluar një operacion gjatë natës në kryeqytet ku janë verifikuar dhe kontrolluar 129 persona,  77 mjete dhe kanë arrestuar 3 persona.

Një prej të arrestuarve, i identifikuar si Aleksandër Demiri, 43 vjeç, banues në Vilebashtovë, për të cilin ka një urdhër arresti nga Italia. Ndaj 43-vjeçarit, Gjykata e Milanos ka lëshuar një urdhër arresti Ndërkombëtar për veprat penale “Shkelje e ligjit mbi drogërat”, shkelje kjo që mund të dënohet maksimumi me 20 vite burg.

Po gjatë kontrolleve, në prangat e policisë kanë rënë edhe:  Besim Zika, 48 vjeç, banues në Tiranë,i dënuar me 9 vite burg, për “Kultivim i lëndëve narkotike”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale dhe e organizatave kriminale” dhe  Klandio Metra, 23 vjeç, banues në Tiranë, të cilit iu gjet dhe bllokua një shufër metalike.

Njoftimi i policisë:

Tiranë - Kontrolle për kapjen e personave në kërkim, të atyre që qarkullojnë me armë zjarri apo që tentojnë të shpërndajnë lëndë narkotike.

Kontrollet nga Forca e Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, Forca e Posaçme “Shqiponja” dhe Patrullat e Përgjithshme të Komisariateve pranë D.V.P. Tiranë të kryera gjatës natës dhe ditës së sotme.

Gjatë kontrolleve arrestohet përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, kapet një shtetas në kërkim kombëtar i dënuar me 9 vite burg nga Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë, si dhe arrestohet një 23 vjeçar për “Mbajtje pa leje të armëve të ftohta”.

Janë verifikuar dhe kontrolluar 129 persona dhe 77 mjete.

Forca e Operacioneve Speciale dhe Kërkimit dhe Patrullat e Përgjithshme të Komisariateve pranë D.V.P. Tiranë në kuadër të planit të masave të hartuar për "Kontrollin e territorit, parandalimin e ngjarjeve kriminale dhe kapjen e autorëve të ndryshëm të veprave penale", gjatë kontrolleve të ushtruara në akset rrugore të Kryeqytetit në bashkëpunim me Interpol Tirana arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin e shpallur në kërkim ndërkombëtar :

- Aleksandër Demiri, 43 vjeç, banues në Vilebashtovë, Kavajë, pasi Gjykata e Milanos ka lëshuar ndaj këtij shtetasi Urdhër Arresti Ndërkombëtar për veprat penale “Shkelje e ligjit mbi drogërat”, parashikuar nga nenet 110 dhe 81 të Kodit Penal Italian, ku maksimumi i dënimit është 20 vite burg.

Po gjatë kontrolleve të ushtruara u kap shtetasi në kërkim :

- Besim Zika, 48 vjeç, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë e ka dënuar me 9 vite burg, për veprat penale “Kultivim i lëndëve narkotike”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale dhe e organizatave kriminale”, të parashikuara nga nenet 284/1, 28/4 , 333/a/1 dhe 334 të Kodit Penal.

Si dhe u arrestua për “Mbajtje pa leje të armëve të ftohta”, shtetasi :

- Klandio Metra, 23 vjeç, banues në Tiranë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në rrugën “Irfan Tomini”, iu gjet dhe bllokua një shufër metalike.

Kontrollet do vijojnë në gjithë Qarkun e Tiranë për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë.

Materialet proceduriale i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se mësimi i kombinuar në klasë dhe online do të rezultojë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë, ky është momenti kur 27 vjeçari nxirret nga makina e tij