Policia turke do të ndihmojë Hungarinë në kufijtë me Serbinë dhe Rumaninë

Policia turke do të ndihmojë Hungarinë në kufijtë me Serbinë dhe Rumaninë

Ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu dhe homologu i tij hungarez Sandor Pinter

Policia turke do të fillojë të shërbejë në kufijtë e Hungarisë me Serbinë dhe Rumaninë, tha të premten Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu. Turqia do të vendosë 50 policë në Hungari si pjesë e një protokolli të nënshkruar mes dy vendeve.

Policia do të shërbejë si pjesë e përpjekjeve për të parandaluar migrimin e paligjshëm, kontrabandën e drogës dhe krimet ndërkufitare. Soylu, i cili ndodhet në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, u takua me homologun e tij hungarez Sandor Pinter në kryeqytetin Budapest. Dyshja mori pjesë gjithashtu në një takim në nivel delegacioni.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi pas takimeve, Soylu tha se ata nënshkruan një memorandum shumë të rëndësishëm mirëkuptimi (MM) si pjesë e marrëveshjes së arritur në Këshillin e Nivelit të Lartë të Bashkëpunimit Strategjik të mbajtur në kryeqytetin turk më 11 nëntor, ku mori pjesë presidenti Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri hungarez Viktor Orban.

Duke vënë në dukje se pandemia, migrimi dhe çështjet e energjisë paraqesin probleme në shkallë globale, Soylu tha: "Përveç këtyre problemeve globale, ka edhe probleme rajonale që na shqetësojnë të gjithëve. Fatkeqësisht, ne përballemi me krime ndërkufitare si terrorizmi. Drogat (të paligjshme) dhe problemet globale si krimi kibernetik."

“Një nga hapat më të rëndësishëm që duhet të bëjmë kundër tyre është bashkëpunimi rajonal dhe ndërkombëtar”, shtoi ai.

Soylu tha se policia turke dhe hungareze do të marrin pjesë në një projekt të përbashkët për të luftuar imigracionin e paligjshëm, drogën dhe krimet ndërkufitare.

Nga ana e tij, Pinter, i cili është edhe zëvendëskryeministër i Hungarisë, tha: "Ne jemi mirënjohës për ofertën e Turqisë dhe e pranojmë me respekt".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

Parkoi brenda perimetrit të sigurisë së një shkolle të mesme, ndëshkohet me gjobë shoferi në Peshkopi

Parkoi brenda perimetrit të sigurisë së një shkolle të mesme, ndëshkohet me gjobë shoferi në Peshkopi