Polonia dhe Lituania mbështesin Ukrainën, kërkojnë sanksione ndaj Moskës: Kategorikisht kundër lëshimeve ndaj Rusisë

Polonia dhe Lituania mbështesin Ukrainën, kërkojnë sanksione ndaj Moskës: Kategorikisht kundër lëshimeve ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy me homologët nga Polonia, Andrzej Duda dhe Lituania, Gitanas Nauseda

Polonia dhe Lituania iu bashkuan Ukrainës të hënën për të kërkuar sanksione më të forta perëndimore kundër Moskës në mes të një grumbullimi të trupave ruse pranë kufirit ukrainas që ka nxitur frikën e një pushtimi.

Zyrtarët e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara thonë se Rusia ka grumbulluar 70,000 trupa pranë kufirit të saj me Ukrainën dhe po përgatitet për një pushtim të mundshëm në fillim të vitit të ardhshëm. Moska ka mohuar çdo synim për të sulmuar, por ka kërkuar që NATO të mohojë anëtarësimin e Ukrainës dhe vendeve të tjera ish-sovjetike dhe të heqë dislokimet ushtarake të aleancës në Evropën Qendrore dhe Lindore. Presidenti polak Andrzej Duda dhe presidenti lituanez Gitanas Nauseda u takuan me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Huta në malet Karpate të Ukrainës perëndimore në një shfaqje mbështetjeje përballë një grumbullimi të trupave ruse.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas takimit, të tre liderët “i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë sanksionet ndaj Federatës Ruse për agresionin e saj të vazhdueshëm kundër Ukrainës dhe i kërkuan edhe një herë Kremlinit të de-përshkallëzojë situatën duke tërhequr trupat e tij nga Kufijtë e Ukrainës dhe territoret e pushtuara përkohësisht”.

Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014 dhe pak kohë më pas hodhi mbështetjen e saj pas një rebelimi separatist në lindje të vendit. Më shumë se shtatë vjet luftime kanë vrarë mbi 14,000 njerëz dhe kanë shkatërruar zemrën industriale të Ukrainës, të njohur si Donbass.

“Detyra jonë e përbashkët është të pengojmë kërcënimin e paraqitur nga Rusia dhe të mbrojmë Evropën nga politikat agresive të Rusisë”, tha Zelenskyy në një konferencë shtypi pas bisedimeve. “Ukraina, Polonia dhe Lituania janë pararoja e këtij parandalimi sot”.

Udhëheqësi ukrainas bëri thirrje për “veprime të fuqishme parandaluese, sanksione të fuqishme serioze për të përjashtuar çdo mendim për përshkallëzim”. Nauseda theksoi se çdo përpjekje e Rusisë për të tërhequr "vijat e kuqe" është "e papranueshme në Evropën e shekullit të 21-të".

Duda gjithashtu paralajmëroi fuqishëm kundër çdo qetësimi të Moskës.

"Unë jam kategorikisht kundër bërjes së ndonjë lëshimi ndaj Rusisë," tha Duda. "Është e qartë se është Rusia ajo që duhet të tërhiqet," tha ai.

Moska publikoi të premten projekt-dokumentet e sigurisë duke kërkuar që SHBA-ja dhe NATO-ja e saj të mohojnë anëtarësimin në Ukrainë dhe vendet e tjera ish-sovjetike dhe të heqin dorë nga vendosjet ushtarake të aleancës në Evropën Qendrore dhe Lindore – ultimatume të guximshme që janë pothuajse të sigurta se do të refuzohen nga SHBA-ja dhe ajo e saj. aleatët.

Presidenti rus Vladimir Putin ngriti kërkesën për garanci sigurie në video-telefonën e javës së kaluar me presidentin amerikan Joe Biden, i cili paralajmëroi se Rusia do të përballet me "pasoja të rënda" nëse Moska sulmon fqinjin e saj. Diplomatët rusë kanë thënë se Moskës do t'i duhet të rrisë paraprakisht nëse kërkesat e saj refuzohen. Zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko paralajmëroi se Moska do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO vendos raketa të afta për të arritur Rusinë brenda pak minutash.

“Nëse në territorin e anëtarëve të NATO-s shfaqen armë sulmuese të afta për të arritur qendrat tona të kontrollit, ne do të duhet të krijojmë një situatë të ngjashme për homologët tanë”, tha Grushko për të përditshmen Rossiyskaya.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nisma e 15 shefave të njohur të kuzhinës në Lezhë, mbrëmje bamirësie! Mblidhen 15 mijë euro për vajzat e dhunuara

Nisma e 15 shefave të njohur të kuzhinës në Lezhë, mbrëmje bamirësie! Mblidhen 15 mijë euro për vajzat e dhunuara