Pompeo letër Kurtit: Hiqeni taksën që Kosova e Serbia t’i kthehen dialogut

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i ka shkruar një letër kryeministrit Albin Kurti në të cilën ai i kërkon që të heq taksës ndaj Serbisë dhe që ta shfrytëzojë momentumin e krijuar për normalizim të raporteve me Serbinë.

Në letrën sekretari Pompeo thotë se tani është koha që të ndodhë marrëveshja me Serbinë, e me këtë, sipas Pompeos, Kosovës i hapen dyert në integrim të plotë ndërkombëtar.

“I uroj qytetarët e Kosovës për zgjedhjet e susksesshme dhe demokastike. Ne e mirëpresim formimin e Qeverisë së Kosovës dhe presim që të punojmë së bashku, që t’iu paraprijmë qëllimeve të përbashkëta në rritjen ekonomike, sundimin e ligjit dhe normalizimit të raporteve me Serbinë”, nis letra e sekretarit amerikan.

“Ne e mirëpresimin zotimin tuaj për ta luftuar korrupsionin derisa përpiqeni t’i përkrahni aspiratat e popullit të Kosovës, përfshirë dëshirën e tyre për transparencë më të madhe dhe mundësi ekonomike. Tani është koha ta kuptoni se normalizimi gjithëpërfshirës i raporteve me Serbinë, i fokusuar në njohjen e dyanshme, është esencial për integrimin e plotë ndërkombëtar të Kosovës. Shtetet e Bashkuara do të ju qëndrojnë në krah, në përkrahje të këtij procesi”, ka shkruar Pompeo.

Pompeo shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin nga Kurti që ta heqë tarifën ndaj produkteve serbe dhe ky të jetë prioriteti i tij.

“Përfundimi i tarifës për produktet serbe dhe boshnjake do të ndihmonte që palët të krheheshin në tavolinën e negociatave. Ne shpresojmë dhe presim që ky do të jetë prioriteti juaj dhe se do të shfrytëzoni momentumin e krijuar nga letrat që synojnë të vendosin lidhjen ajrore dhe hekurudhore mes Prishtinës e Beogradit”.

“Ne presim të punojmë ngushtë me Qeverinë tuaj të re që të sigurohemi për prosperitet të një Kosove multietnike e demokratike”- shkruan Sekretari amerikan i Shtetit Pompeo

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kosovari: 14/02/2020 09:47

  Edhe Kurti do e mesoj cka eshte shteti e pushteti,se jo qe nuk e dinin Hashimi e Ramushi,por nuk ju shkon fjala sic nuk do ju shkoj as Juve te "ditureve" actual.Atdhetaria nuk matet,po deshmohet,Hashimi e Ramushi9 jane deshmuar atdhetar, nuk ka asnje arsye qe dikush I papervoje e I pa deshmuar, tash t'i mat sa jane "atdhetar"

  Përgjigju
 • Emi: 13/02/2020 14:42

  Po amerika per se nuk ju hek saksjonete si ju ka vun shum shtetve ne bote?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Humbën jetën 45 shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, shoferi i autobusit shpallet fajtor për aksidentin në Bullgari! Prokurori: Humbi kontrolin nga shpejtësia e madhe