Portieri me më shumë paraqitje në Kampionatet Europianë, Manuel Neuer thyen një tjeter rekord

Portieri me më shumë paraqitje në Kampionatet Europianë, Manuel Neuer thyen një tjeter rekord

Portieri gjerman Manuel Neuer

Portieri gjerman Manuel Neuer me paraqitjen e djeshme në takimin Zvicër-Gjermani, thyeu një rekord, duke u bërë portieri më me shumë ndeshje të luajtura në Kampionatet Europianë, me plot 18 të tilla.

Rekordi më parë mbahej nga legjenda e Italisë Gianluigi Buffon me 17 paraqitje dhe më pas vinte ish portieri Holandës, Edëin Van Der Sar me 16 prezenca në Europianë.

Kampionati i parë për Manuel Neuer do të ishte ai i vitit 2012 në Poloni dhe Ukrainë, ku Gjermania shkoi deri në gjysmëfinale për tu mundur nga Italia.

Gjithashtu në europianin e 2016 në Francë, panzerat shkuan sërish në gjysmëfinale për tu mposhtur nga vendasit. Ndërsa në 2016, gjermanët u eliminuan në 1/8 nga Anglia.

Tashmë Gjermania siguroi një vend për 1/8 të Euro 2024 si e para në grupin A dhe do të pres ditën e sotme për ndeshjet e grupit B ku ndodhet edhe Shqipëria për të mësuar kundërshtarin e radhës.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Sezoni turistik, në Sarandë ka rënie të pushuesve familjarë

Sezoni turistik, në Sarandë ka rënie të pushuesve familjarë