Portugalia e vendos me ligj: Shefi nuk ka të drejtë të të dërgojë sms pas orarit të punës

Portugalia e vendos me ligj: Shefi nuk ka të drejtë të të dërgojë sms pas orarit të punës

Foto ilustruese

LISBONË-Portugalia tashmë e ka në ligj një balancë punë-jetë. Parlamenti portugez ka miratuar ligje të reja të punës, duke përfshirë bërjen e paligjshme për punëdhënësit që të kontaktojnë punonjësit jashtë orarit të punës.

Sipas ligjit të ri, punëdhënësit mund të penalizohen për kontaktimin e punonjësve jashtë orarit zyrtar.  Sipas rregullave të reja, punëdhënësit mund të ndëshkohen për kontaktimin e punonjësve pas punës dhe pagesë të kostove të rritura (si faturat e gazit dhe energjisë elektrike) si rezultat i punës nga shtëpia.

“Pandemia ka rritur nevojën për të rregulluar atë që duhet rregulluar”, tha Ministrja e Punës dhe Sigurimeve Shoqërore e Portugalisë, Ana Mendes Godinho në një konferencë në Lisbonë javën e kaluar.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Rama: Në pranverë do mbajmë Kongresin Zgjedhor të PS për të pasur një Kryesi dhe Asamble të re

Rama: Në pranverë do mbajmë Kongresin Zgjedhor të PS për të pasur një Kryesi dhe Asamble të re