Pre i një sulmi kibernetik, ‘alarm’ në parlamentin grek! Shenjështrohen 60 email-e deputetësh

Parlamenti grek

Parlamenti grek

Pre i një sulmi kibernetik ka rënë parlamenti grek.

Sulmi ka ndodhur mesditën e djeshme në ueb-mailin e Kuvendit . Departamenti i IT zbuloi se ishte duke u zhvilluar një përpjekje për të fituar akses në llogaritë e postës elektronike të Parlamentit nga një IP e jashtme

Sipas informacioneve, shërbimi kompetent i Kuvendit, për të parandaluar “pushtimin”, ka fikur të gjitha sistemet elektronike, ndërsa në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve Kibernetike po hetojnë përmasat e kësaj ngjarjeje.

Të njëjtat burime raportojnë se hakerët kanë tentuar të hakojnë rreth 60 email llogari të deputetëve, punonjësve dhe deputetëve.

Menjëherë është ndërprerë funksionimi i ueb-mail-it të përdoruesve për mbrojtjen e tyre dhe janë njoftuar autoritetet kompetente mbikëqyrëse. Departamenti i TI-së është në bashkëpunim të drejtpërdrejtë dhe të ngushtë me autoritetet kompetente për të vlerësuar incidentin.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Dendias në Tiranë: Nisim shpejt procedurat për abrogimin e ligjit të luftës! Greqia e mbështet nisjen e negociatave të Shqipërisë