Prej javësh në flakë, alarmi i Greenpeace: Siberia, drejt zjarrit më të madh në histori

Zjarri i cili vazhdon prej javësh të tëra në Siberinë verilindore në Rusi, ka arritur një nivel të paparë, me flakët që po shkatërrojnë një territor të barabartë me të gjitha zjarret e tjera në botë së bashku. Në një intervistë për Moscow Times, Greenpeace Rusia  vlerëson se ky zjarr mund të bëhet më i madhi në historinë e planetit.

Në Yakutia, rajoni më i madh dhe më i ftohtë i të gjithë Rusisë,  retë e tymit kanë mbuluar vendbanimet dhe shtrihet në distanca me mijëra kilometra. Më i madhi nga këto zjarre  përfshiu mbi 1.5 milion hektarë,  tha menaxheri i pyjeve i grupit mjedisor.

"Ky zjarr mund të zgjerohet deri në 400,000 hektarë. Dhe kështu mund të bëhet  zjarri më i madh në histori," tha shefi i pyjeve i Greenpeace Alexei Jaroshenko për Moscow Times .

 Vetëm shiu mund ta ndalojë ose të ndihmojë për vënien nën kontroll të tij, tha Yaroshenko, por reshjet aktuale janë shumë të dobëta. "Në rastin më të mirë mund të shpëtojmë vendbanimet dhe ndërtesat që janë në rrugën e zjarrit."

Deklarata e Jaroshenkos vijnë vetëm disa ditë pasi një raport I OKB -së për klimën dha alarmin për ngrohjen globale  dhe bënë thirrje për të marrë masa të shumta për të parandaluar daljen e saj nga kontrolli.

Që nga fillimi i shekullit të 20, rajoni Siberian ka parë një rritje mesatare vjetore të temperaturave  prej 3 gradë Celsius,, që vjen e shoqëruar nga periudha thatësire rekord dhe me erëra të fuqishme që e kanë kthyer tajgën e saj të madhe në një ‘shkretëtirë’.  

/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • RROFTE KOMUNIZMI!: 12/08/2021 18:37

    O RUSE, SHPALLNI GJENDJEN E JASHTEZAKONSHME. DUHET TA KUPTONI MIRE SE JEMI NE "LUFTEN E TRETE BOTERORE". DHE DO TE VAZHDONI TE HIQNI E VUANI GABIMIN TEPER TE RENDE HISTORIK QE BETE PER BRAKTISJEN E SITEMIT TE SHENJTE KOMUNIST E QE RATE EDHE JU NE PREHERIN E DJAJVE NDERKOMBETARE. NUK DO T'JU A FALIN POPUJT E KOMBET E BOTES, KETE QE BETE E NE VEÇANTI POPUJT E LAVDISHEM RUSE TE BRSS-SE.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Krujë/ U kapën duke luajtur lojëra fati me celularë, arrestohen 3 persona

Krujë/ U kapën duke luajtur lojëra fati me celularë, arrestohen 3 persona