Prerje 500-she, 'tufa' e parave që iu gjetën në shtëpi ish-drejtorit të Kadastrës së Vlorës! U arrestua si pjesë e grupit që falsifikonin dokumentet e pronave në Dhërmi e Himarë

Parat që iu gjetën në banesë Klodjan Trocit

100 kartëmonedha 500 euro i janë gjetur ish-kreut të Kadastrës së Vlorës, Klodjan Troci, i cili u arrestua mbrëmjen e djeshme. 'Tufa' e parave u gjet një ditë më parë në banesën e Trocit, ndërsa po ashtu, veçmas u gjet edhe shuma tjetër prej 15 mijë eurosh.

Troci u vu në pranga pas hetimeve disa javore, për tjetërsimin e pronave në bregdetin e jugut.

Ai dyshohet se ka bashkëpunuar nga viti 2019 deri në vitin 2021, me  Bardhyl Gjikën, drejtoi i drejtorinë e administrimit të tokave në Vlorë dhe specialistin në drejtorinë e administrimit të tokave, Kreshnik Mino për falsifikim të dokumenteve të pronësisë.

Sipas Prokurorisë së Vlorës, këta persona bënin 'një sy qorr', kur dokumente të pronësisë ishin me probleme falsifikimi, duke u njohur si të rregullta nga Zyra e Administrimit të Tokës dhe më pas janë lëshuar tituj të pronësisë nga Kadastra.

Pak ditë më parë në zyrat e këshillit të qarkut në Vlorë u vodhën dy dosje për pronat në Dhërmi. Por rezultoi se e gjithë ngjarja ishte inskenuar nga Drejtori i administrimit e mbrojtjes së tokës, Bardhyl Gjika, specialisti i kësaj drejtorie, Kreshnik Mino dhe një 51-vjeçar i identifikuar si Spiro Duni.

Këta persona kishin bashkëpunuar me njëri-tjetrin në falsifikimin e dokumenteve të pronësisë së një toke në Dhërmi, por më pas nga frika për të mos u kapur, inskenuan grabitjen e dosjeve, por duket se çështja e falsifikimit të dokumenteve shkon më tej se vetëm për një pronë.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nero: 20/10/2021 14:48

  Me thuaj arsyen se pse kerkojne te gjithe te jene drejtore diku? Ja...per keto qellime...te perfitojne deri ne rrjepje totale te xhepave te popullit Shqipetare ..Shushunjat njerezor

  Përgjigju
 • Neri: 19/10/2021 02:04

  Gjithe punonjes te kadastres vlore jan korruptuar ne bashkepunim me notere, avokate, dhe gjyqtare.. ne krye te gjitheve eshte Damiani

  Përgjigju
 • Xxx: 18/10/2021 23:05

  Sa keni si kto.. Kaloni nga Shkodra dhe Velipoja

  Përgjigju
 • Bankieri: 18/10/2021 23:05

  Te shikohen kmerat e bankes kur jane terhequr eurot se mund te gjendet kush eshte paguesi i fallsifikimit

  Përgjigju
  • Emigranti: 19/10/2021 11:15

   Kartmonedha 500 euroshe,merreni me mend se çfar tregëtije e niveleve të larta bëhet në zyrat e Hipotekave.dhe këto i mbante në shtëpi si lek xhepi Drejtori.ptu far e keqe

  • valdrini: 19/10/2021 09:58

   tufa e parave ka daten 21 shtator 2021. eshte fare e lehte qe te shikohet se kush i ka terhequr

  • E verteta: 19/10/2021 08:32

   Ti beson se i intereson e verteta. Zgjidhjet i kane, por nuk duan

  • [email protected]: 19/10/2021 07:57

   saktë.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Vlorë, makina përplas 10-vjeçarin! Dërgohet në spital