Presidentja Osmani takohet me përfaqësuesin e BE-së Borrell, diskuton për dialogun dhe liberalizimin e vizave

Pamje nga takimi

KOSOVË - Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kjo e enjte është takuar me përfaqësuesit e Lartë të BE-së, Joseph Borell, me të cilin bisedoni për raportin e Kosovës-BE dhe për dialogun me Serbinë për t'u bashkuar nga BE-ja.

“Lidershipi i ri në vend ka përparësi në reformat e nevojshme për ta bërë procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian dhe në NATO. Ne kemi treguar gatishmëri të marrim pjesë në dialog, por në një proces të përgatitur mirë, unë do të bëjë që të zgjidhni me përfundimin e duhur për njohjen e arsimtarëve dhe do të respektojë sovranitetin dhe integritetin e Kosovës. Faza e re e dialogut, në qoftë se duhet të hyjmë duhet të udhëhiqet nga parimi i trajtimit të barabartë të palëve dhe të sigurimit të saj do të bëjë që të futen në favor të tyre që janë në interes të qytetarëve të vendit ”, tha Osmani.

Sipas saj, ofrimi i informacionit për personat e zhdukur me dhunën nga ana e Serbisë duhet të trajtohet shumë seriozisht, madje edhe për të treguar përkushtimin e shtetit serb ndaj synimeve të dialogut.

Ndër të tjera anë fjalën e saj presidentja theksoi se Serbia nuk ka zbatuar rreth 2/3 dhe efektet e nënshkruara në Bruksel. Për më tepër, ajo shton se diskutimet për ndryshimin e territorit janë të rrezikshme, sepse mund të destabilizohen të tjera rajonin.

Presidentja ia shpreh edhe një herë Borell qytetarët e qytetarëve të Kosovës për zvarritjen dhe procesin e liberalizimit të vizave dhe proceseve të integrimit të vendit, por edhe rajonit, në Bashkimin Evropian.

Sipas saj, Kosova ka bërë përparim të dukshëm, duke i plotësuar të gjitha kërkesat e BE-së ndaj nesh, prandaj është momenti që edhe BE-ja të mbajë premtimet e tjera, të liberalizojë vizat për qytetarët tanë, si dhe në përshpejtimin e procesit dhe integrimit të përdorimit të rajonit që plotëson kriteret në strukturën e BE-së, nëse kështu përforcohet edhe i paqtë dhe stabiliteti në rajon.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Borell, ndërkaq, dhe njoftoi Presidenten Osmani me përgatitjen e BE-së për procesin e dialogut dhe shprehjen e besimit të procesit të nisur për të vazhduar, për të bërë një mundësi për të mundësuar mes dy llojeve.

“Me presidenten Vjosa Osmani në Samitin Vjetor të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP). Diskutim i duhur për dialogun Prishtinë - Beograd, bashkëpunimin rajonal, po ashtu kontroll BE - Kosovë ”, tha Borell.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Edhe gazetarët në 'sitën' e SPAK, krimi ka futur duart edhe në media?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shtatore në Kolonjë, patrioti Sali Butka nderohet në vendlindje! Kryebashkiaku Isai: Vlerësim i vonuar për atdhetarin e madh