Presidenti amerikan paralajmëron Kinën, Trump: Mund ta godasë më fuqishëm ekonominë e saj

Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka paralajmëruar se mund të bëjë shumë më shumë për të goditur ekonominë e Kinës.

Gjatë një interviste në “Fox News” ai u shpreh se:

Ekonomia e tyre ka rënë ndjeshëm dhe unë mund të bëjë shumë më shumë nëse dua.

Nuk dua ta bëjë këtë, por ata duhet të ulen në tavolinë. 

                     Donald Trump

Gjithashtu Trump akuzon Pekinin se është angazhuar në praktika të padrejta tregtie, përfshirë transferim të teknologjisë me forcë dhe vjedhje të pronës intelektuale.

Trump ka vendosur tarifa doganore me vlerë rreth 250 milionë dollarë.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konferenca e donatorëve mbledh 1.15 mld € për Shqipërinë, a besoni se do të administrohen siç duhet fondet për rindërtimin?

Komento