Presidenti Begaj pret senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters: 2 vendet tona, aleate të ngushta në sfidat globale

Presidenti Begaj pret senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters: 2 vendet tona, aleate të ngushta në sfidat globale

Begaj dhe Senatorët amerikanë

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters, të cilët po vizitojnë Shqipërinë në kuadër të një turi vizitash në të gjithë rajonin, janë pritur sot në Tiranë nga Presidenti i Republikës,  Bajram Begaj. Ata shoqëroheshin në këtë takim nga Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, zonja Yuri Kim.

Në komunikimin me dy ligjvënësit amerikanë, Begaj përshëndeti vizitën e dy senatorëve amerikanë dhe vlerësoi vëmendjen dhe interesin në rritje të Kongresit amerikan për zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Vizitat e shumta kohët e fundit, jo vetëm nga zyrtarë të administratës amerikane të ngarkuar me Ballkanin Perëndimor, por edhe të përfaqësuesve të dy dhomave të Kongresit, janë shprehja më e mirë e kësaj vëmendje në rritje. 

Kreu i Shtetit, përshëndeti bashkëpunimin shumë të mirë që dy vendet kanë pasur, veçanërisht gjatë dy viteve të fundit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku kanë ndërmarrë iniciativa të përbashkëta për të dënuar agresionin e paprovokuar e të pajustifikuar ushtarak rus në Ukraninë, përmes rezolutave të ndryshme.

 Në këtë kuadër, Presidenti Begaj, u ndal edhe tek sfidat e reja me të cilat po ballafaqohet rajoni i Ballkanit Perëndimor, si dhe rritjen e aktivitetit kërcënues nga aktorë të tretë dashakeqës ndaj zhvillimeve euroatlantike në rajon. Gjithashtu ai ka shprehur mirënjohjen edhe për bashkëpunimin dhe mbështetjen që agjencitë e specializuara amerikane po japin për përballimin e sulmeve kibernetike, që kanë si synim kryesor dëmtimin e infrastrukturës dixhitale të shtetit shqiptar.

 Ndërsa, duke iu referuar dialogut Kosovë-Serbi, Presidenti Begaj, nënvizoi nevojën e përkthimit të dakordësimit publik të Ohrit mes palëve në një marrëveshje të detyrueshme ligjore e të njohur ndërkombëtarisht. Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, me në qendër njohjen reciproke do të kishte një ndikim shumë pozitiv për sigurinë dhe progresin e rajonit të Ballkanie Perëndimor, nënvizoi Presidenti Begaj.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Moslinjëzimi i Shqipërisë me deklaratën e BE-së, Andoni: Ideja e Ramës për konferencën është konfuze! Raci: E rrezikshme për Kosovën! Ademi: Shqipëria të jetë e kujdesshme me deklaratat e saj

Moslinjëzimi i Shqipërisë me deklaratën e BE-së, Andoni: Ideja e Ramës për konferencën është konfuze! Raci: E rrezikshme për Kosovën! Ademi: Shqipëria të jetë e kujdesshme me deklaratat e saj