Presidenti në detyrë i Kosovës, Konjufca, i kërkon Vetëvendosjes emrin për kryeministër

Glauk Konjufca, president në detyrë i Kosovës

Presidenti në detyrë i Kosovës, Glauk Konjufca, me anë të një letre drejtuar kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit ka kërkuar që ky subjekt fitues i zgjedhjeve të 14 shkurtit të propozoj emrin e kryeministrit.

Në letër Presidenti Konjufca, duke iu referuar dispozitave kushtetuese dhe njoftimit të KQZ-së për certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ka theksuar se Lëvizja Vetëvendosje ka fituar shumicën e nevojshme në Kuvend për ta krijuar Qeverinë e re.


Lajmi kryesor:

Votohet qeveria e re e Kosovës, zbardhen emrat e ministrave! Kurti: Do vaksinojmë kundër COVID 60% të popullsisë brenda 1 viti! Do jem kryeministër me parime


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë